"Якщо хоча б одне українське село в результаті цієї війни буде визнане російським - це закладе основу для подальшого наступу росії" - Іванна Климпуш-Цинцадзе
Про це голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе говорила під час дискусії «Україна та світова публічна сфера. Як журналісти можуть зробити свій внесок у майбутнє Європи», організованої медіа хабом «Твоє місто».
Іванна Климпуш-Цинцадзе окреслила виклики, з якими суспільства стикаються в умовах так званої епохи пост-правди. Вона зосередилася на ролі медіа у поясненні справжньої суті війни росії проти України, а також внеску журналістів у боротьбу за правду, як основу демократичного світу.
Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС наголосила, що в умовах, коли емоції, маніпулювання та суб’єктивні переконання окремих осіб створюють підґрунтя для загальної громадської думки, важливо не втрачати з поля зору справжні факти та правду. «Це те, з чим нам постійно доводиться мати справу - розвінчувати всі ці нереалістичні міфи та фейки, які наш ворог продукує, траслює і поширює не тільки в Європі, а й по всьому світу. Так звана пост-правда - це те, що зараз стирає чи намагається розмити різницю між жертвою й агресором. Це призводить до ситуації, коли повномасштабну війну такої сили і масштабу, якої не було у світі після Другої світової війни, називають конфліктом в Україні. І це, зі свого боку, створює хибне уявлення про те, що насправді відбувається в Україні, з чим нам доводиться мати справу», - сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
За її словами, може бути безліч варіацій пост-правди, але правда лише одна. «Зазвичай, вона набагато складніша, не така біла й пухнаста, як різні версії пост-правди, що їх презентують різним аудиторіям. Для того, щоби донести правду в цій ситуації пост-правди, нам треба розкласти її на менші меседжі, менші складові, які легше сприйняти й обробити. І з цих окремих цеглин будувати міцну стіну нашої стійкості», - впевнена голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС. За її словами, багато у світі йдеться зараз про виснаження від цієї війни. «Але чи можна говорити про виснаження на тлі того, як ми просто не маємо іншого вибору, окрім, як боротися за саме право на життя. У нас вибір один - знищення, окупація, стирання нашої ідентичності або ж шанс на життя. І за цей шанс нам ще треба битися», - сказала голова Комітету. Вона додала, що за таких умов медіа є важливою частиною правди. Бо ця війна, насправді, не про території і не лише про зміну кордонів. Вона про свободу, вибір, про переконання і правду. «Спостерігаючи за цією війною, світ зараз створює новий стандарт співчуття, солідарності, розмежування - що є правильним, а що ні. Війна росії проти України створює свого роду збільшувальне скло, крізь яке суспільства, з допомогою журналістів, оцінюють і розуміють справжні загрози у світі. Що таке авторитаризм, що таке гібридні загрози, що таке пропаганда і дезінформація, і що таке, власне, правда. Важливо, щоби журналісти не залишались просто спостерігачами у цій спробі пост-правди перемогти саму правду, бо вони мають інструменти створити глобальне розуміння того, що діється насправді», - наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона переконана - якщо пост-правда переможе - зникне потреба у вільній пресі: «Тому, борючись за правду, ми боремось за демократичні основи, які дають нам змогу залишатися людьми, а не рабами, котрими керує чиєсь уявлення про світ».
Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС зазначила також, що Україна безмежно цінує всю допомогу, яку вона отримала від партнерів, але, на жаль, саме нерішучість партнерів і порційна допомога призвели до того, що Україна не змогла стати сильнішою на ранніх стадіях повномасштабної війни. Більше того, якби світ адекватно реагував на незаконну анексію Криму і на напад на Схід України у 2014-му, - можна було б відвернути багато з того, що відбувається зараз. «І якщо зараз ми не можемо відновити наші кордони силою - це не означає, що Україна готова здати свою незалежність і територіальну цілісність. Бо якщо хоча б одне українське село в результаті цієї війни буде визнане російським - це закладе основу для подальшого наступу росії і на Україну, і на інші європейські країни», - впевнена Іванна Климпуш-Цинцадзе. Це, на її думку, дасть сигнал багатьом іншим державам у світі, які сильніші за своїх сусідів, що вони можуть порушувати їхні кордони. Іванна Климпуш-Цинцадзе переконана, що Україна не повинна погоджуватися на визнання жодних територіальних поступок. Вона наголосила, що росія має зазнати стратегічної поразки, не лише військової, а й економічної - через обмеження, санкції та ізоляцію. Обов’язково росія має бути покарана і має сплатити репарації українському народу. «Саме цей набір складових гарантуватиме не лише безпеку України, а й всього європейського континенту. Бо лише справедливий мир може принести тривалий спокій, на противагу замиренню росії і запрошенню її до нових нападів», - підсумувала голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.

