За підсумками міністерського круглого столу у Болгарії коментар Міністра енергетики України Германа Галущенка


Травень 05
18:21 2022

Війна не ставить життя «на паузу». Є справи, які потрібно робити прямо зараз. Одна з них – позбутися залежності від російських енергоресурсів.

Про це сьогодні говорили під час міністерського круглого столу з регіонального співробітництва з енергетичної безпеки, диверсифікації та зеленого переходу, що відбувся у Софії. Південна Європа вже починає стикатися з непередбачуваністю росії – 26 квітня «газпром» відключив Болгарію від газопостачання за незгоду порушувати умови контракту і платити за газ в рублях.

Те, що зараз стає очевидним для європейців, ми знаємо давно. Ми вже переживали показові «закручування вентилю» москвою. І тому з 2015 року Україна не купує газ у росії.

Тому на зустрічах на полях круглого столу я використав всі можливості, щоб ще раз донести до колег необхідність спільної та швидкої протидії російській агресії. В тому числі – важливість швидких санкцій в енергетичній сфері. Окремо поговорив з міністрами енергетики Болгарії, Румунії, Туреччини, Азербайджану, міністром економіки Північної Македонії.

З болгарським колегою спілкувалися близько години. Ситуації наших країн дещо подібні. І в Україні, і в Болгарії росія використовувала наративи про культурну та історичну близькість. Але не для того, щоб будувати партнерські відносини - а для того, щоб втручатися в життя і політику країн, намагаючись «ламати» їх під свої геополітичні інтереси.

Болгарія і Польща – лише перші «ластівки» російської енергетичної атаки на Європу. Згідно з новим указом путіна про «недружні держави і компанії», росія зможе розривати контракти в односторонньому порядку в будь-який момент.

Тому нам потрібно рішучими. Потрібно бути єдиними.

Південно-Східна Європа – важливий енергетичний регіон, точка входу в Європу Трансанатолійського газопроводу.

Ми маємо час до зими, який потрібно використати для спільної закупівлі газу з альтернативних джерел і закачування його в сховища. В тому числі – українські, де ми здатні зарезервувати для наших партнерів не менше 15 млрд куб. м.

Також потрібно максимально зменшити використання газу для виробництва електроенергії, використовувати інші можливості генерації. Українська енергосистема тепер є частиною об’єднаної енергосистеми Європи, і ми можемо експортувати електроенергію, яка на 70% виробляється незалежною від вуглеводнів атомною генерацією та ВДЕ.

Так, вся Європа зараз опинилися посеред «ідеального шторму». Але енергетичні санкції зроблять континент незалежним від росії. Обмежать здатність кремля корумпувати європейські уряди і нарощувати озброєння.

Так, за це доведеться заплатити певним зростанням цін.

Але, дивлячись на зруйновані міста України, на тисячі загиблих, на мільйони біженців і розуміючи, що так могло би (і може) статися в інших країнах Європи – розумієш: жодна плата, яку можна виміряти грошима, не є занадто високою.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Окупанти атакували Київщину безпілотниками — троє людей загинуло

Прочитайте повну статтю

«Білі янголи» допомогли возз’єднатись сестрам, які не бачились 16 років

Прочитайте повну статтю

Нові умови та зміну світу ми, українці, маємо використати як можливість досягти цілей — це спра...

Прочитайте повну статтю

Результати розгляду питань порядку денного засідання Вищої ради правосуддя № 6 від 23 січня 202...

Прочитайте повну статтю

АРМА спрямувало понад 423 мільйони гривень до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії

Прочитайте повну статтю

Керівництво Верховної Ради України, народні депутати України, керівництво та працівники Апарату...

Прочитайте повну статтю

Цифровізація геологічної інформації – серед пріоритетів роботи Держгеонадр

Прочитайте повну статтю

Відбувся другий раунд консультацій з Європейською Комісією щодо підготовки Дорожньої карти з ве...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь