Закон України «Про енергетичну ефективність» – дороговказ до енергонезалежного європейського майбутнього країни
Хід реалізації закону «Про енергетичну ефективність», його удосконалення, нові фінансові інструменти – усе це представила Голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва у Комітеті ВРУ з енергетики та ЖКП під час першого засідання новоствореної робочої групи з питань стану виконання цього закону.
Під час виступу Голова також акцентувала увагу на конкретних кроках для підтримки енергоефективної трансформації України. Зокрема, було розглянуто розроблений Держенергоефективності порядок використання коштів у рамках створеного Фонду декарбонізації.
«Наша ціль – спрямувати кошти для допомоги сім’ям утеплити житло і зменшити платіжки, бюджетній сфері – зробити дитячі садочки, школи, лікарні та інші установи комфортними, а бюджети громад ощадливими», - підкреслила Голова, розповідаючи про підготовлений порядок використання коштів в рамках Фонду.
Ганна Замазєєва також представила роботу над розробкою вторинного законодавства, а також підготовленими пропозиціями щодо удосконалення закону, враховуючи зміни в політиці ЄС.
«Ключова позиція: реалізація закону – це не лише підготовка підзаконних актів. Йдеться про створення чіткої системи, яка дасть конкретний, відчутний результат як для кожної родини, так і для держави», - зауважила вона.
Окреслюючи роботу над реалізацією закону, Голова звернула увагу на ключове: затверджено Національний план дій з енергоефективності до 2030 року, запущено в умовах війни процес системного впровадження енергоменеджменту, активізовано застосування вимог екодизайну та енергомаркування. Із 43 підзаконних актів, Агентство відповідає за розробку 26 проектів актів. На сьогодні 6 актів затверджено, усі інші – вже розроблені та знаходяться на стадії узгодження в різних міністерствах.
«Окрім поточного виконання норм закону, ми готуємо його трансформацію. Чому це важливо? По-перше, маємо нові виклики – в ЄС вже давно втілюється інтегрована політика енергоефективності та декарбонізації. По-друге, 2-річна робота по закону показала потребу в його удосконаленні», - окреслила Голова.
Тому Держенергоефективності вже підготувало законопроєкт щодо внесення змін до закону «Про енергетичну ефективність» за напрямами:
- Імплементація норм законодавства ЄС щодо: визначення поняття «декарбонізація» та реалізації інтегрованої політики енергоефективності та декарбонізації; запровадження принципу «Енергоефективність передусім»; приведення до європейської практики норм щодо енергоефективних закупівель; впровадження добровільних угод у сфері енергоефективності;
- Уніфікація правового регулювання, усунення правових колізій.
«Паралельно із роботою над законом, ми готуємо фінансові інструменти та програми підтримки впровадження енергоефективних проєктів для громад, домогосподарств та бізнесу. Усе це допоможе ще й виконати понад 80% Національного плану дій з енергоефективності до 2030 року, що прискорить вступ України до ЄС», - наголосила Ганна Замазєєва.
По завершенню дискусії учасники засідання торкнулися ще одного важливого питання – енергоменеджменту. «Це найдешевший та постійно діючий ресурс для підвищення енергоефективності, з якого потрібно починати і який треба впроваджувати на всіх рівнях та в усіх секторах», - підкреслила Голова.
Управління комунікації і зв’язків з громадськістю