Сенсація

Захист прав осіб з інвалідністю під час мобілізації: адвокати організували круглий стіл


Жовтень 09
15:07 2024

Мобілізація осіб з інвалідністю проти їх волі та з порушенням установленого порядку звісно неприпустима. І хоча подальше звернення до суду забезпечує поновлення прав, утім це завжди зайві витрати часу, додатковий стрес та моральна шкода.

Про наявні проблеми та шляхи їх вирішення говорили на нещодавньому круглому столі «Дотримання посадовими особами органів влади законодавства з питань мобілізації». Захід організував Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань захисту прав осіб з інвалідністю спільно із громадськими організаціями - Правозахисною спілкою інвалідів, Інкубатором демократичних ініціатив та Національною асоціацією спинальників України. Участь у ньому взяли також представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Голова комітету НААУ Олександр Вознюк, який виступив модератором круглого столу, наголосив на необхідності конструктивного діалогу між адвокатами, представниками ТЦК та іншими зацікавленими сторонами. «Нашою метою є створення правильної платформи для комунікації. Це не про звинувачення когось, а про знаходження рішень для дотримання законодавства як посадовими особами, так і військовозобов’язаними, - зауважив він. - Закон встановлює правила, і ми повинні їх виконувати».

Під час заходу було наведено низку кейсів, що ілюструють реальні проблеми мобілізації осіб з інвалідністю. Деякі з них були повʼязані захистом прав таких осіб і завершувалися у суді визнанням факту порушень мобілізаційного процесу.

Нездійснення перевірки наявності в особи статусу особи з інвалідністю може призвести до порушення прав, гарантованих Конвенцією про права осіб з інвалідністю. На цьому акцентував увагу секретар комітету НААУ Вадим Сидоренко. Наявні у публічному доступі рішення суду свідчать про несистемність порушень прав осіб з інвалідністю при здійсненні мобілізаційних заходів.  Утім, адвокат вважає доречним проведення з особовим складом ТЦК методичної роботи для підвищення обізнаності щодо особливостей комунікацій з такими особами.

Однак, адвокати часто стикаються з перешкодами під час надання правничої допомоги своїм клієнтам. На це звернула увагу член ради комітету НААУ Світлана Бринцева. «Але адвокат зобов'язаний протистояти будь-яким спробам посягання на його незалежність, бути принциповим у виконанні своїх професійних прав, гарантій адвокатської діяльності та їх ефективного використання в інтересах клієнта», - зазначила вона у звʼязку із цим.

Адвокат виокремила найбільш типові порушення професійних прав і гарантій:

Але коли ігноруються гарантії адвокатської діяльності, одночасно відбувається порушення прав людини на захист, на професійну правничу допомогу, які гарантовані Конституцією.

Член ради комітету НААУ Юлія Орлова наголосила, що також важливо з’ясувати причини недотримання посадовими особами органів влади законодавства про мобілізацію та визначити практичні кроки для уникнення порушень прав людини у майбутньому.

Адвокат звернула увагу, що серед інших завдань ТЦК, також є  й ознайомлення громадян з їх правами та обов’язками під час взяття на військовий облік у період проведення мобілізації, а тому було доцільно підготовити, наприклад, пам’ятку для громадян, у якій зазначити, також, їх права та обов’язки під час спілкування із групою оповіщення під час вручення їм повістки, перевірці військово-облікових документів, та у випадку адміністративного затримання, яку представники ТЦК та СП могли б надавати для ознайомлення громадянам при спілкуванні.

Учасники круглого столу запропонували підготувати спільні з Військовою службою правопорядку у ЗСУ, Міноборони та Генштабом методичні рекомендації стосовно виконання норм Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабміну від 16.05.2024 № 560.

Представники ТЦК, які брали участь в обговоренні проблем, також поділилися корисною інформацію. Зокрема, вони розповіли, що для уникнення порушень чинного законодавства та порушень прав людини до штату ТЦК ввели посади юристів. Також було цікавим почути підтвердження інформації, що відповідно до директиви Командування Сухопутних Військ передбачається мобілізація лише стосовно чоловіків 25 - 49 років.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

28 листопада Антон Дробович прозвітує за пʼять років роботи на посаді голови УІНП

Прочитайте повну статтю

Укладено Меморандум про взаєморозуміння між Держлікслужбою та Данським агентством з лікарських...

Прочитайте повну статтю

На Хмельниччині розпочато Всеукраїнську акцію «16 днів проти насильства»

Прочитайте повну статтю

У Житомирі виявлено та примусово видворено порушника міграційного законодавства

Прочитайте повну статтю

ДБР викрило працівників одеського ТЦК, які затримували чоловіків на блокпостах та вимагали грош...

Прочитайте повну статтю

АРМА та ANABI: партнерство, що зміцнює міжнародну довіру

Прочитайте повну статтю

Контроль АРМА: Управитель повернув майже 500 тис. гривень до держбюджету

Прочитайте повну статтю

АНОНС АУКЦІОНІВ «Земельного банку»: близько 9,5 тис. га виставлено на торги

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь