3 квітня: Ситуація в соціальній сфері станом на 20:00
США надіслали Україні два літаки медикаментів.150 тонн медикаментів та витратних матеріалів надіслали до України благодійники із США. Напередодні гуманітарний вантаж приземлився у Польщі, звідки вже прямує до України. «Два літаки з медичною допомогою для України вже здійснили посадку у Польщі. Наразі ми розподіляємо гуманітарний вантаж і наземними шляхами доставлятимемо його на нашу територію. Частина вантажу вже знаходиться в Україні, — повідомив заступник Міністра охорони здоров’я Олексій Яременко. — Цього разу ми отримали від наших партнерів не лише медикаменти, а й обладнання та автівку швидкої допомоги. МОЗ дякує кожному другу України, який зробив свій внесок у цей вантаж та допоміг у складний час забезпечити нашу систему охорони здоров'я необхідними засобами». Гуманітарний вантаж складається з медикаментів, яких нині найбільше потребують українські лікарні. Серед них: антибіотики, кровоспинні та протизапальні препарати, хірургічний шовний матеріал, турнікети для зупинки кровотечі та необхідне медичне обладнання. Окрім того, один із літаків, серед іншого, доставив ще й автомобіль швидкої медичної допомоги. Гумдопомога для України була зібрана лікарнями та благодійниками з різних штатів за підтримки Української медичної асоціації Північної Америки (UMANA). Отримані ліки, медичні вироби та обладнання будуть розподілені між українськими лікарнями, які дотичні до зони бойових дій та найбільше потребують підтримки.
Лікарі НДСЛ «Охматдит» дістали уламок російського снаряда з голови 13-річної дівчинки. Дитина отримала поранення, коли в будинок її сім'ї у Миколаївській області влучив снаряд окупантів. 29 березня лікарі дитячої лікарні «Охматдит» прооперували 13-річну Софію. З її голови медики дістали уламок снаряду, який пройшов через скроню та зупинився між півкулями головного мозку. Пацієнтка отримала поранення 5 березня під час російських обстрілів у Миколаївській області. Три тижні Софія проходила лікування в Миколаєві. Наприкінці березня дівчина з матір'ю змогли потрапити в «Охматдит». МОЗ висловлює вдячність всім лікарям, фармацевтам та медичним працівникам в Україні, які попри надскладні умови, безсоння і загрозу життю продовжують працювати та рятують людей.
Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет нагадав, що для організації навчання великої кількості дітей, зокрема евакуйованих, Міністерство освіти і науки України спільно з компанією Google Україна створили Всеукраїнський онлайн розклад. Він розповів, що з початку запровадження проекту (14 березня 2022 року) розкладом скористалися близько 80 тис. разів. Найбільше користувачів: в Україні – понад 60 тис. кліків; у Польщі – близько 4 тис.; у Німеччині – понад 1 тис.; інші країни – близько 5 тис.
30-31 березня 2022 року відбулось засідання Комітету міжнародного співробітництва та Президії Конференції ректорів академічних шкіл Польщі (KRASP) за участю Міністра освіти і науки Польщі Пшемислава Чарнека, представників польського уряду та ректорів провідних польських університетів. За дорученням Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета у заході взяла участь професорка Полтавської політехніки Світлана Онищенко. Вона, звернувшись до польської академічної спільноти, представила ситуацію української освіти в умовах війни та закликала підтримати спрощений вступ України до ЄС. Учасники заходу були вражені фактами руйнування закладів освіти, загибелі дітей і мирного населення. Після відео було багато емоційних співчуттів і висловлених переживань. Українців вшановували і підтримували стоячи. Світлану Онищенко запросили до виступу і наступного дня, коли до Президії KRASP приєднались члени польського уряду. Пан Пшемислав Чарнек переказував особисте вітання та запрошення на зустріч Міністру освіти і науки Сергію Шкарлету для обговорення подальших спільних кроків у великій справі турботи про дітей. Світлана Онищенко подякувала польському народу за абсолютну підтримку України в надзвичайно складний для нас і непростий для всієї Європи час, наданий прихисток біженцям, можливості для дітей і студентів та спільну боротьбу з агресором. Також науковиця повідомила, що наразі пріоритетами у функціонуванні української системи освіти є гарантування стабільності освітнього процесу, створення та збереження безпечного середовища для навчання і викладання. Також Світлана Онищенко наголосила на основному побажанні – щоб після закінчення війни наші діти повернулись до своїх рідних домівок та міст. Українська професорка поінформувала польських колег, що на сьогодні Міністерство освіти і науки України:
Світлана Онищенко висловила прохання допомогти поширенню інформації про онлайн-платформу «Всеукраїнська школа онлайн» серед представників української діаспори та біженців у Польщі, аби українські діти мали постійний доступ до освіти.
Президія KRASP ухвалила звернення щодо стратегічного забезпечення діяльності України у сфері вищої освіти, науки та інноваційного розвитку.
«Ми вдячні за підтримку України та українського народу у цей надзвичайно складний для нас і непростий для всієї Європи час, наданий прихисток біженцям, можливості для дітей і студентів, та спільну боротьбу з агресором», – наголосила Світлана Онищенко.
Нагадаємо, відбувся онлайн-брифінг щодо вступної кампанії в 2022 році.
Команда Міністерства освіти і науки додала нові матеріали до розділу "Сучасне дошкілля під крилами захисту", які доцільно використовувати у спілкуванні з дітьми дошкільного віку. Матеріали містять онлайн-заняття з музики, математики, розвитку мовлення, психологічні поради, важливі нормативно-правові акти та багато іншої корисної інформації щодо поведінки в умовах воєнного стану. До оновлення долучились ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти», представництво The LEGO Foundation в Україні, цифрове видавництво MCFR, Асоціація дитячих центрів України, журнал «Дошкільне виховання», видавництво «Ранок», педагогічні працівники комунальних і приватних закладів дошкільної освіти. Відділ дошкільної освіти МОН України щиро вдячний усім, хто допомагає українському дошкіллю в цей нелегкий час воєнного стану. Запрошуємо зацікавлені сторони надсилати свої матеріали до відділу дошкільної освіти МОН на ел. пошту: domon2010@ukr.net з позначкою: матеріали до рубрики «Сучасне дошкілля під крилами захисту». Нагадаємо, ЮНІСЕФ та МОН запустили дитячий онлайн-садок НУМО.
Міністерство освіти і науки України спільно з проектом ПРОшкола (@proshkoluproject) створює інтерактивні групи психологічної допомоги для українських учителів. Групи інтерактивної підтримки – супервізії, які будуть проводити кваліфіковані спеціалісти-психологи один раз на тиждень на платформі ZOOM. Під час 1,5-годинної розмови кожен з педагогів зможе поділитись своїми проблемами, поставити будь-які запитання, отримати психологічну допомогу. Груп може бути декілька, залежно від кількості охочих. Тривалість супервізії 3 місяці. Кожну групу протягом усього періоду веде один психотерапевт. Максимальна кількість учасників – до 15 осіб. Якщо заняття розпочалися, додаткового набору у групу не буде, аби учасники почувалися комфортно. Щоб потрапити до групи психологічної підтримки, необхідно доєднатися до Телеграм-каналу, де будуть опубліковані оголошення про набір, час занять та перелік фахівців. Нагадаємо, Міністерство освіти і науки України спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді та лабораторією позашкільної освіти Інституту проблем виховання НАПН України розробили наскрізну навчальну програму з позашкільної освіти оздоровчого напряму «Основи безпеки життєдіяльності в умовах бойових дій», а також методичні рекомендації до неї.
Звіт щодо використання коштів, які надійшли на гуманітарний рахунок, відкритий НБУ Мінсоцполітики 15.03.2022 розпочала роботу Комісія з питань розподілу коштів для надання допомоги в умовах воєнного стану, яка утворена Мінсоцполітики, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 220 «Питання надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні». Комісія розподіляє кошти, які надійшли на гуманітарний рахунок, відкритий Національним банком України Мінсоцполітики для допомоги постраждалим від воєнних дій, внутрішньо переміщеним особам та людям з вразливих категорій в найбільш постраждалих регіонах. На розгляд Комісії надійшло 30 пропозиції щодо виділення коштів громадським та благодійним організаціям, санаторіям, фізичним особам-підприємцям, територіальному центру соціального обслуговування, селищним радам, реабілітаційному центру. Проведено 5 засідань Комісії та розглянуто 26 пропозицій щодо надання допомоги постраждалому цивільному населенню. Прийнято рішення щодо виділення коштів 22 одержувачам на загальну суму 40,1 мільйона гривень. Зокрема, фінансування виділено на: задоволення продовольчих потреб; забезпечення медичними засобами цивільного населення у місцевості, де ведуться бойові дії; евакуацію/вивезення/переміщення цивільного населення із місцевості, де ведуться бойові дії, та небезпечних територій у безпечні місця, зокрема на оплату транспортних послуг, паливно-мастильних матеріалів; облаштування місць розміщення громадян, які у зв’язку з бойовими діями залишили місце проживання/перебування (вимушеним переселенцям); забезпечення гуманітарною допомогою цивільного населення у місцевості, де ведуться бойові дії. Станом на сьогодні профінансовано заявки 22 одержувачам коштів на загальну суму 40,1 мільйона гривень. Завдяки виділеному фінансування необхідну допомогу отримали 104 485 осіб.