Банки за п’ять місяців схвалили заявки на кредитування проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури на 11,7 млрд грн – результати опитування банків
Банки за червень – жовтень 2024 року отримали 2927 заявок від бізнесу на кредитування проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури на загальну суму 66,2 млрд грн. Вже схвалено заявки (підписані угоди і ті, що готуються до підписання) на суму 11,7 млрд грн. Обсяг валового портфеля кредитів, пов’язаних з енергетичними потребами юридичних осіб, сягнув 3,4 млрд грн.
Такі результати опитування Національним банком 20 банків про кредитування проєктів бізнесу з відновлення енергетичної інфраструктури за період з 01 червня до 01 листопада 2024 року.
Зокрема, в жовтні:
Загальна профінансована з червня потужність генерації за наданими позиками бізнесу становить близько 310 мВт (попередні дані, які враховують близько 85% портфеля). Найбільші обсяги коштів виділено на придбання та монтаж газопоршневих когенераційних установок (122 мВт), купівлю дизельних та бензинових генераторів (100 мВт) та побудову СЕС (83 мВт). Проєкти фінансуються у 21 області країни.
Крім того, банки кредитують і населення. Упродовж жовтня громадянам надано 1 тис кредитів загальним обсягом 176 млн грн. Обсяг валового портфеля кредитів, пов’язаних з енергетичними потребами фізичних осіб, зріс до 366 млн грн.
Нагадаємо, за сприяння Національного банку 20 банків з часткою понад 85% чистих активів сектору підписали в червні 2024 року меморандум про готовність фінансувати відновлення енергетики. Пропозиції банків ураховують потреби різних категорій малого, середнього та великого бізнесу і домогосподарств. Зокрема, підприємці можуть залучати фінансування для проєктів з будівництва сонячних, вітрових чи біогазових станцій, побудови газотурбінних та газопоршневих електростанцій, придбання промислових акумуляторів, накопичувачів тощо.
Базова ставка кредитування відповідно до меморандуму – від 13,5% річних (або UIRD3M + 0,5% на перший рік фінансування, а далі – не більше UIRD12M + 3%).
Національний банк відповідно до Стратегії з розвитку кредитування тримає баланс між посиленням вимог до банків для збереження їх стійкості та збереженням спроможності кредитувати економіку, зокрема розвивати кредитування відновлення енергогенерацій.
З цією метою:
Під час упровадження нових вимог до капіталу передбачено річний перехідний період, що сприятиме збереженню простору для нарощування кредитування.