Безпечне освітнє середовище
Безпека учасників освітнього процесу в умовах повномасштабного вторгнення та війни залишається одним із пріоритетних завдань для МВС України.
Важливим проєктом зі створення безпечного освітнього середовища також є Служба Освітньої Безпеки (СОБ). Вона передбачає запровадження в кожному навчальному закладі штатно посади поліцейського – офіцера Служби Освітньої Безпеки.
Від початку цього навчального року в 750 закладах загальної середньої освіти в 20-ти регіонах розпочали свою роботу офіцери СОБ. Вони вже долучилися до проведення перших уроків, де нагадали дітям про важливість безпечної поведінки в школі.
Під час урочистостей Першого дзвоника офіцери СОБ уперше презентували свою діяльність та ознайомили присутніх з основними функціями служби, що викликало позитивні враження у педагогів, батьків та інтерес у дітей.
Спільні зусилля державних органів, освітян та правоохоронців забезпечують безпеку дітей під час навчального процесу.
На цьому акцентувала Державний секретар МВС України Інна Ящук під час робочого візиту на Одещину 25 вересня 2024 року. Вона ознайомилася з роботою закладів загальної середньої освіти в умовах війни, зокрема, з процесом створення безпечного освітнього середовища та інтеграцією офіцерів служби освітньої безпеки у школах, а також із здійсненням освітнього процесу в Одеському державному університеті внутрішніх справ.
Під час зустрічі з освітянами, директорами шкіл, ювенальними поліцейськими, інспекторами СОБ та директором Департаменту освіти і науки Одеської ОДА Олександром Лончаком, Державний секретар МВС Інна Ящук наголосила на важливості створення безпечних просторів в освітніх закладах.
Під час візиту особливу увагу було приділено стану та належному облаштуванню укриттів, а також проведенню практичних тренувань для вчителів та дітей у разі оголошення повітряної тривоги. В одній із приватних шкіл Одещини оглянули, як працює система відеонагляду, якою оснащена вся територія закладу. Сучасні камери відеоспостереження встановлені по периметру школи, всередині будівлі та на прилеглій території, що дозволяє забезпечити повний контроль за безпекою учасників освітнього процесу та допомагає виявляти потенційно небезпечні предмети, що можуть потрапити на територію навчального закладу.
Відтак, однією із основних тем обговорення стало питання пропускного режиму, зокрема забезпечення навчальних закладів тривожними кнопками, системами відеонагляду та встановлення арочних металодетекторів.
У контексті вивчення дітьми безпекових заходів ознайомилися з роботою мобільних класів безпеки, які дуже полюбляють діти. Ці мобільні класи є важливим освітнім інструментом, що дозволяє навчати учнів правилам безпеки в інтерактивній та доступній формі, роблячи процес засвоєння знань більш ефективним.
Робочий день інспектора СОБ розпочинається з огляду будівлі та прилеглої території щодо наявності небезпечних предметів, які можуть нести загрозу життю і здоров’ю учасників навчального процесу. Після цього поліцейський зустрічає дітей, які приходять на уроки. Один із найважливіших моментів у роботі — спілкування з дітьми у навчальному закладі. Освітяни відзначили, що наявність у школі офіцера СОБ відіграє важливу роль у вихованні правової свідомості дітей та налагодженні дисципліни у шкільному середовищі.
Наприкінці учасники зустрічі обговорили ключові проблеми, з якими стикаються освітні заклади та можливості їх вирішення. Своєю чергою, Інна Ящук висловила вдячність обласній державній адміністрації за активну взаємодію у питаннях формування безпечного освітнього середовища.
Вона підкреслила, що саме завдяки спільним зусиллям та конструктивній співпраці між різними державними органами, освітянами та правоохоронцями діти зможуть отримувати освіту в контрольованому та захищеному середовищі.
Наприкінці вересня було оголошено новий набір кандидатів на вакансії офіцерів Служби освітньої безпеки. Офіцери СОБ забезпечують правопорядок та охороняють безпеку дітей у закладах середньої освіти, а також виконують наставницьку і просвітницьку функції.
Набір тривав з 25 вересня по 08 листопада 2024 року в 16 областях України.
Після відбору на кандидатів чекає курс фахової підготовки, що гарантує допуск до роботи у закладах освіти лише підготовлених та компетентних професіоналів.
Крім того, в системі органів МВС є 15 мобільних класів безпеки і вони працюють в 9 прифронтових областях України: Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській і Чернігівській, а також у місті Києві.
За рік роботи мобільних класів безпеки в них пройшли навчання понад 129 тисяч школярів. У мобільних класах безпеки працюють спільно поліцейські і рятувальники, які пройшли відповідний відбір і навчання, як комунікувати з дітьми, як їм розповідати про правила безпечної поведінки в різних умовах - чи то вдома, чи то на воді, в публічних місцях з незнайомцями, під час повітряної тривоги. Вони також навчають правилам протипожежної, протимінної безпеки, що на сьогоднішній день є дійсно досить актуально.
Навчальні матеріали розраховані для учнів 5-11 класів. Вони викладені в доступній та ігровій формі. На стінах класу розміщуються стенди, на яких демонструються зразки небезпечних предметів, інструкції на різні складні ситуації, в які може потрапити дитина, тощо.
Мобільні класи безпеки є актуальними і користуються найбільшою популярністю у віддалених населених пунктах, де немає стаціонарних класів безпеки. Тож звідти – із віддалених сіл і містечок шкільні навчальні заклади найчастіше звертаються з проханням, щоб до них приїхав такий пересувний клас разом із лекторами – поліцейськими і рятувальниками, які проводять заняття спільно.
За ініціативи Міністерства внутрішніх справ України та у співпраці з дитячим фондом ООН "UNICEF" 10 областей України та місто Київ отримали 15 мобільних класів безпеки. Проєкт стартував 23 жовтня минулого року. МВС підготувало 44 фахівці ДСНС та Нацполіції, які працюють спільно з викладачами в цих мобільних класах безпеки.
Окрім того, в Україні функціонують 1700 стаціонарних класів безпеки в різних навчальних закладах.
Департамент комунікації МВС України