Реабілітація та соціальний супровід ветеранів та військовослужбовців, які пройшли полон


Листопад 18
12:15 2024

МВС надає повну підтримку і соціальний супровід постраждалим внаслідок бойових дій та ветеранам системи МВС. Зокрема, через функціонал електронного Кабінету соціального захисту. 

Мова йде про комплекс послуг для ветеранів, постраждалих та членів родин співробітників Нацполіції, ДСНС, військових НГУ і ДПСУ. 

До таких соціальних послуг входить медичне забезпечення, фізична та психологічна реабілітація, відновлення документів за необхідності, формування пакету документів для отримання статусу учасника бойових дій. 

А в подальшому – це соціальний супровід, соціалізація, можливість займатися спортом, можливість отримати працевлаштування в системі МВС або в цілому бути соціалізованими.

На порталі МВС у Єдиному вікні для громадян функціонує електронний Кабінет соціального захисту, який створили для ветеранів та постраждалих співробітників системи МВС.

Серед фунціоналу такого електронного Кабінету соціального захисту інформація про те, як і де отримати ту чи іншу медичну довідку, який пакет документів потрібен для отримання статусу учасника бойових дій. Також в електронному кабінеті міститься інформація про можливості з навчання, працевлаштування, лікування й реабілітації.

Соціальний супровід ветеранів здійснюється на постійній основі, а підтримка припиняється тільки у разі відсутності такої потреби у ветерана. Щодо працевлаштування ветеранів та постраждалих, то МВС повертає їх на службу, якщо це дозволяє здоров’я та є відповідне бажання таких осіб.

Позиція Міністра внутрішніх справ полягає у тому, що органи системи МВС повинні опікуватися ветеранами та давати їм можливість повернутися в стрій, якщо це дозволяє їх стан здоров’я. Якщо постраждалий чи ветеран отримав поранення, повний комплекс послуг з лікування та реабілітації від медичної установи МВС і бажає повернутись до своїх побратимів, то така можливість йому чи їй надається.

МВС забезпечує умови із працевлаштування для ветеранів, які отримали значні травми та інвалідність, зокрема для тих, хто перебуває на кріслах колісних, або ж утратив зір. 

Такі особи мають змогу отримати роботу, наприклад, у Центрах служби 112, а також в центральних органах виконавчої влади, які координуються МВС, де теж створюються робочі місця для осіб з особливими потребами. 

На це націлюються всі керівники центральних органів виконавчої влади системи МВС, а також Національної гвардії, Державної прикордонної служби. Це задум Міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, який підтримується і впроваджується керівництвом Міністерства внутрішніх справ. 

Потужну систему лікування та реабілітації бійців та ветеранів створено на базі медичних закладів системи МВС. 

Так в одному із реабілітаційних центрів МВС створено курс «Перезавантаження» для ветеранів, які втратили зір. У програмі були заняття з психологом, уроки з орієнтування у просторі, аби навчитися з допомогою тростини пересуватися без допомоги інших. 

Це звучить нереально, але і для незрячих існують спеціальні додатки, які допомагають телефонувати, набирати смс та заходити в Інтернет. Тож чоловіки вчилися  IT-технологіям, а саме користуванням гаджетами.

Один із учасників курсу – Богдан із Дніпропетровщини. Він  втратив зір під Кремінною в бою, але до повномасштабного вторгнення чоловік працював програмістом. Тому нині мріє повернутися до своєї улюбленої справи, тож наполегливо поглинав на уроках з IT знання, які йому допоможуть у майбутньому.

Найбільше захоплення у учасників курсу «Перезавантаження» викликали заняття із собаками та іпотерапія, де вони могли провести час з конями, погодувати їх і трохи відпочити душею.

У фінальний день курсу до ветеранів завітала Державний секретар МВС Інна Ящук. Вона відзначила, що співпраця між усіма реабілітологами стала надважливою і принесла користь в адаптації до життя ветеранів із втратою зору. 

Вона зауважила, що одне з основних завдань Міністерства – допомога кожному нашому бійцю, піклування про психологічний та моральний стан. Після завершення реабілітації ветеранам, які втратили зір, запропоновано працевлаштування у системі МВС.

У реабілітаційному центрі МВС України на Львівщині однією з особливостей є барокамера.  Вона використовується для лікування ряду захворювань, зокрема серцево-судинних, захворювань нервової системи, шлунково-кишкового тракту та очей. Барокамеру часто прописують рятувальникам ДСНС, які знаходяться на реабілітації в центрі. 

Також у медично-реабілітаційному на Львівщині центрі є соляна кімната, басейн, зал фізичної терапії та масажний кабінет, де кожен охочий реабілітант може отримати послуги.

Цікавий вид лікування й відновлення бійців – дельфінотерапія. 

«Це нетрадиційний метод лікування, побудований на взаємодії людини та дельфінів у воді, спільному плаванні з використанням певних лікувальних реабілітаційних  методик», – зазнає психологиня медико-реабілітаційного центру МВС України.

Спілкування з дельфінами покращує лікування посттравматичних стресових розладів, перевтоми та синдрому емоційного вигорання. Реабілітант вільно починає входити у контакт з оточуючими, стабілізується психоемоційний стан, покращується пам’ять, увага, мислення і збільшується рухова амплітуда. Але найцінніше для військовослужбовців – покращується сон.

«Найважливіше, що є у дельфінотерапії – це санація. Дельфін виступає, як природний ультразвуковий випромінювач. Звук дельфіна можна почути лише у воді, тому пацієнт має опуститись так, щоб вушка його були у воді. А далі справа за дельфіном», – пояснила завідувачка відділу дельфінотерапії Вероніка.

Детальніше про відновлення бійців системи МВС та дельфінотерапію – дивіться у відео.

Лікувальна база на Львівщині знаходиться в окремому корпусі. Сюди також приїздять для лікування хвороб печінки та жовчовивідної системи, порушень в роботі шлунково-кишкового тракту, хвороб нирок, сечовивідних шляхів і сечостатевої системи, проблем з обміном речовин.

«За період повномасштабної війни заклад прийняв на реабілітацію сотні поранених військовослужбовців системи МВС. Ми вдосконалюємо і оновлюємо наше обладнання, зокрема спортивний зал, зал ЛФК», – додав начальник медичного реабілітаційного центру Сергій Саліженко.

Вінницька область

Радонова вода –  така є лише в Німеччині, Австрії та в Україні у Вінницькій області. Саме завдяки радоновим ваннам можна зняти запальні процеси в організмі й покращити здоров’я. У реабілітаційному центрі на Вінниччині є декілька видів ванн з радоновою водою, зокрема підводний душ масаж для витягування хребта.

Кожен з реабілітантів також може відвідувати новий комплекс гідрокінезотерапії – це басейн з підводними тренажерами та зимовий сад з птахами.

«Кожен із пацієнтів реабілітаційного центру після процедур або заняття в басейні може спуститись у зимовий сад, замовити там каву та послухати спів птахів. Така медико-психологічна реабілітація має назву – орнітотерапія», – пояснює заступниця начальника медичного реабілітаційного центру Тетяна Корнієнко.

Однією з важливих складових МРЦ на Вінниччині є наявність урологічного кабінету та високоякісного апарату глибокої стимуляції. Його використовують для хлопців, які отримали поранення хребта чи повернулись з полону.

Також бійці проходять фізичну реабілітацію у спортивному залі з приладами для розробки верхніх та нижніх кінцівок. Усе відбувається під наглядом терапевтів, які використовують підвісну систему для ходьби та розробки м’язів.

Київська область 

У сосновому лісі біля озер на Київщині розташований ще один медико-реабілітаційний центр МВС України. Його особливість в тому, що наприкінці 2023 року там впровадили реабілітаційний курс «Перезавантаження» для ветеранів, що втратили повністю чи частково зір.

Фішкою курсу є каністерапія. Це заняття з собаками та конями. Тактильні вправи допомагають людині розслабитися, а контакт з тваринами позитивно впливає на нервову систему і ментальний стан. 

Протягом курсу, який триває 21 день, кожен учасник навчається орієнтуванню в просторі з тростиною, відвідує заняття з психологом й фізичним терапевтом. Також для ветеранів із втратою зору на базі реабілітаційного центру організовують уроки з танців, які допомагають опорно-руховому апарату, адже часто військовослужбовець, який втратив зір на війні, має і низку інших травм. 

Наразі на Київщині в реабілітаційному центрі вже успішно відбулося три курси «Перезавантаження». Зазвичай у групі до 10 людей, яким лікарі розписують графік процедур та занять на день. Також особливістю курсу є те, що до кожного учасника може приїхати рідна людина, аби теж пройти заняття з психологом та адаптуватися до життя з незрячим родичем чи близькою людиною. 

Реабілітація бійців, повернення до життя, їхня реалізація у спорті та стабільний ментальний стан – пріоритет для Міністерства внутрішніх справ України. Відомство забезпечує належне лікування кожного, хто отримав поранення внаслідок збройної агресії росії, підвищує матеріально-технічну базу кожного реабілітаційного центру та піклується про психоемоційний стан бійців й медперсоналу.

Детальніше про функціонування медико-реабілітаційних центрів МВС України на Київщині, Вінниччині та Львівщині дивіться у спецматеріалі – «Реабілітація. Повернення до життя».

Звільнені з полону бійці системи МВС також поетапно відбувають реабілітацію. У вересні Міністерство внутрішніх справ України представило документальний фільм «Шлях додому», який розповідає про нелегкий шлях відновлення бійців після жахливих подій, які змінили їхнє життя назавжди. Знімальна група МВС була присутня під час обміну та супроводжувала звільнених з полону бійців у перші години їхнього перебування вдома.

Тільки-но бійці ступають на рідну землю – вони нарешті опиняються у безпеці. Змучених, але щасливих їх першочергово везуть у медзаклад, аби хлопці прийняли душ та змінили тюремний одяг російської в’язниці. Опісля довгоочікуваний обід, а далі – довгий, проте важливий шлях реінтеграції, лікування та адаптації до життя.

«Звільнені з ворожого полону – це дуже чутлива категорія військовослужбовців, адже з ними сталась примусова ізоляція. Довгий період ізоляції викривлює їхню свідомість, їхнє розуміння, де вони перебувають», – пояснює психологиня Уміда, яка працює з бійцями під час їхньої реабілітації.

Період повернення до нормального життя для кожного військовослужбовця індивідуальний. Перш за все вони проходять базовий огляд у лікарів, зокрема у травматолога, стоматолога, лікаря ларингооторинолога, уролога, хірурга, психіатра та психолога. Далі – призначення процедур та лікування. Між ними відпочинок, спокій і свіже повітря.

Також протягом реабілітації усім звільненим з полону відновлюють документи – паспорт громадянина України, водійське посвідчення, банківські картки тощо. 

«У нас є активна співпраця з Міграційним центром, який знаходиться у нас по територіальному принципу. Ми активно з ними співпрацюємо, для відновлення документів потрібно всього 7 днів», – розповів керівник медзакладу.

Найважливіше для звільнених з полону бійців – почути й побачити рідних. Тих, хто чекав і вірив найбільше. У реабілітаційному центрі є окремі номери, де згодом можуть зупинитися сім’ї військовослужбовців та провести разом час. Також для членів сімей звільнених забезпечено надання психологічної допомоги у разі потреби.

Соціалізація та реабілітація бійців системи МВС – пріоритет для відомства. Детальніше про те, що очікує військовослужбовців після обміну – дивіться у документальному фільмі «Шлях додому» від Міністерства внутрішніх справ України.

Психологічну реабілітацію ветеранів та звільнених із полону здійснюють кваліфіковані психологи підрозділів та установ МВС. Вони переймають досвід Ізраїлю, США та європейських країн з питань психологічної реабілітації. Про це начальник управління психологічного забезпечення МВС України Андрій Костюк розповів в ексклюзивному інтерв’ю інформаційному агентству «Інтерфакс-Україна».

Зокрема, він зупинився на співпраці з ізраїльськими колегами, коли проводяться спільні зустрічі і навчання психологів кожного підрозділу МВС за ізраїльським протоколом.

Щодо американського досвіду, то українські фахівців МВС, знайомилися з ветеранською політикою США, вивчали, як американські колеги займаються процесом реабілітації ветеранів.

Також Андрій Костюк вважає, що з досвіду США та інших зарубіжних країн, можливо, є сенс впровадити на державному рівні так звані терапевтичні спільноти за принципом «рівний – рівному» - коли хлопці або дівчата самі об’єднуються у спільноти, збираються без участі психолога, встановлюють свої правила комунікації та допомагають один одному.

Андрій Костюк повідомив, що  психологічний супровід розпочинається ще з моменту вступу людини на службу. Спершу проводиться професійно-психологічний відбір, під час якого оцінюється готовність до виконання службових обов'язків. Далі йде адаптація до умов служби, підготовка до відправлення в зону бойових дій, а також супровід під час виконання завдань. Після повернення військових до мирного життя психологи продовжують роботу, забезпечуючи підтримку на етапі реабілітації та відновлення.

Щодо бійців, які повертаються з полону, то з ними з перших хвилин починають працювати психологи. 

За словами Андрія Костюка психологи надають допомогу не тільки військовим, а також працюють із членами їх сімей. 

«Нові виклики у роботі з військовослужбовцями переформатували роботу психологів. Ми постійно підсилюємося новими знаннями ,зарубіжним досвідом, новими протоколами роботи, для того щоб більш ефективно надавати психологічну допомогу і інтегрувати в суспільство наших бійців», - сказав Андрій Костюк. 

Бійці, які вже пройшли лікування, реабілітацію та фізичне й психологічне відновлення, беруть нові висоти. Ветеранський спорт - не менш важлива складова повернення до життя ветеранів і звільнених із полону. Цей напрямок також важливий для МВС. І він так само розвивається доволі успішно. 

У жовтні українські ветерани війни взяли першість на міжнародних спортивних змагання Strong Spirit's Games у Мадриді. 

Наша збірна з 50 ветеранів війни здобула найбільшу кількість нагород - 188 медалей, змагаючись із командами США, Естонії, Ірландії та Нідерландів. До складу команди увійшли 12 представників органів системи МВС – поліцейські, нацгвардійці, прикордонники. Напередодні змагань відбулося фінальне тренування української збірної, на яке завітав заступник Міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко, щоб особисто підтримати спортсменів. 

Турнір відбувався з 11 по 13 жовтня в Іспанії. Вперше українська сторона - Федерація стронгмену України – стала ініціаторам та організатором світового змагання серед ветеранів Strong Spirit’s Games, в рамках відомого спортивного фестивалю Arnold Classic Europe. У змаганнях взяли участь 80 захисників і захисниць з 5 країн світу – це ветерани війни зі Сполучених Штатів, Естонії, Ірландії та Нідерландів та України. Спортсмени змагалися у 5 різних дисциплінах – жимі лежачи, веслуванні на тренажерах 100 метрів та 100 секунд, підйомі гирі та ейрбайку.

Напередодні турніру спортсмени зібрались на фінальне тренування,  що допомогло їм налаштуватися як фізично, так і психологічно, об'єднати команду та відчути підтримку одне одного. До тренування долучився заступник Міністра внутрішніх справ України Леонід Тимченко, аби підтримати спортсменів перед змаганнями. 

За результатами змагань збірна України впевнено перемогла у загальному заліку Strong Spirit’s Games, виборовши 188 медалей - 84 золоті, 58 срібних та 46 бронзових медалей. Друге місце посіли військові ветерани зі Сполучених Штатів, а бронзовий кубок здобули колишні вояки з Естонії.

А прикарпатський гвардієць Михайло Селіванов після поранення став чемпіоном світу з кікбоксингу WTKA

Поранення та уламок міни, що залишився в тілі гвардійця, не завадили чоловіку вибороти «золото» на світовій першості. Турнір пройшов наприкінці жовтня в італійському Марина-ді-Каррара. Цю перемогу Михайло присвятив своєму полеглому побратиму та другу Віталію Мерінову, який теж був чемпіоном світу.

У боях на Луганщині Михайло отримав поранення, один з уламків від російської міни залишився в тілі гвардійця, але жагу до перемоги ніщо не зламало. Чоловік пройшов тривалий курс реабілітації, відновив тренування і довів, що він – найсильніший кікбоксер у світі.

Історія Михайла Селіванова — це історія стійкості, сили та відданості. Чемпіон з кікбоксингу та майстер спорту з боксу, нацгвардієць чимало разів доводив, що українські воїни непереможні і в рингу, і на полі бою.

Історію гвардійця-чемпіона дивіться у сюжеті.

Департамент коумунікації МВС України

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Безпечне освітнє середовище

Прочитайте повну статтю

Реабілітація та соціальний супровід ветеранів та військовослужбовців, які пройшли полон

Прочитайте повну статтю

Що таке маркування територій, забруднених вибухонебезпечними предметами

Прочитайте повну статтю

Історія головного сержанта підрозділу БпЛА бригади «Спартан» (Відео)

Прочитайте повну статтю

У квиткових перекупників проведено обшуки, їм загрожує до 15 років ув’язнення

Прочитайте повну статтю

Як фінансування ЄС допомогло чеському підприємцю змінити звички споживання риби співвітчизників

Прочитайте повну статтю

Затверджено гігієнічні вимоги до виробництва рибних продуктів, що постачаються в невеликих обся...

Прочитайте повну статтю

Факт батьківства установлюватимуть в окремому провадженні - НААУ оцінила проект

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь