Дороговказ для побудови доброчесних  організацій: НАЗК розробило посібник для керівників у публічній та приватній сферах


Листопад 03
15:05 2023

Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) розробило «Посібник для керівника» – комплексний практичний документ із системної розбудови доброчесних та ефективних організацій у публічній і приватній сферах, а, отже, і всій країні.

Оскільки основу інституційного середовища у будь-якій сфері суспільного життя складають організації, їхні ефективність та управлінська культура значною мірою визначають рівень розвитку та потенціал суспільства. 

Якщо система управління є достатньо зрілою для досягнення цілей організації, це усуває навіть причини для корупції. Незрілість систем управління є живильним середовищем для корупційних проявів.  

Найбільший арсенал інструментів для розбудови доброчесної організації зосереджено в руках її керівника.  Керівник має бути лідером у забезпеченні чесного і компетентного виконання службових обов’язків кожним працівником, відштовхуючись передусім від принципів та цінностей.

Керівник організації є відповідальним за розбудову доброчесності в організації, ефективність досягнення нею поставлених цілей. «Посібник для керівника» на основі Моделі рівнів зрілості системи доброчесності містить покрокові рекомендації для створення ефективної організації, від оцінки поточного рівня доброчесності і визначення місії та візії –  до призначення антикорупційного уповноваженого, ідентифікації корупційних ризиків, затвердження програми доброчесності та забезпечення незалежності внутрішнього аудиту. Втілення цих заходів виводить  управлінські процеси на новий рівень, перетворюючи їх з хаотичних, неорганізованих на чіткі та більш досконалі. 

Важливо, що в документі стратегія доброчесності, заснована на адміністративних правилах і процедурах (комплаєнсі), доповнюється інструментами, основою яких є цінності. Відтак для керівника ефективної організації важливим є балансування правило- та ціннісно-орієнтованих стратегій доброчесності.

Кожен очільник державного органу, комунального чи приватного підприємства зацікавлений у втіленні рекомендацій Посібника, адже основна перевага розбудови доброчесної організації – це здатність убезпечувати її від кримінальних переслідувань, судових спорів, накладення санкцій та інших негативних наслідків за рахунок ефективного внутрішнього контролю та управління ризиками. Доброчесна організація апріорі є ефективною та має  позитивну репутацію.

Окрім детального алгоритму побудови організації, заснованої на принципах доброчесності, кожна рекомендація в Посібнику супроводжується описом реальних фактів, наведенням статистики й зверненням до вдалих практик. Також документ містить корисні додатки, зокрема рекомендовані вимоги до уповноважених з доброчесності (з питань запобігання та виявлення корупції) – інституту, котрий забезпечує експертизу й координацію антикорупційної політики керівника організації.

«НАЗК закликає керівників організацій усіх рівнів та форм власності активно долучатися до впровадження стандартів доброчесності у своїй діяльності та корпоративній культурі. Адже від розбудови доброчесних та високоефективних організацій публічної та приватної сфер сьогодні залежить не тільки спроможність країни вистояти та перемогти у боротьбі з агресором, але й нарешті перетворити її на найкраще місце для реалізації талантів кожного українця, на повноцінного учасника європейської та євроатлантичної  спільнот», – наголосив Голова НАЗК Олександр Новіков. 

Посилання скопійовано

Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

У Донецькому аеропорті ми показали, що за своє треба боротися, - «Кіборг» Кирило Недря

Прочитайте повну статтю

Поліцейські відправили на лаву підсудних приватного виконавця та працівника колекторської фірми...

Прочитайте повну статтю

АРМА та Консультативна рада у справах ветеранів при Президентові України підписали Меморандум п...

Прочитайте повну статтю

З початку 2025 року 117 агрогосподарств отримали 318,7 млн грн за програмою «Доступні кредити 5...

Прочитайте повну статтю

ДП «СЕТАМ» реалізувало майна за 2024 рік на понад 5,1 млрд грн

Прочитайте повну статтю

Україна розширює євроінтеграційне співробітництво: підписано відповідні меморандуми з Північною...

Прочитайте повну статтю

Сапери ДСНС розміновують територію Харківщини з допомогою машини механізованого розмінування

Прочитайте повну статтю

Який перелік документів потрібен для участі в аукціонах на промисловий вилов водних біоресурсів...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь