У Донецькому аеропорті ми показали, що за своє треба боротися, - «Кіборг» Кирило Недря
Про це директор Дніпровського ліцею безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання МВС ім. О. Гостіщева Кирило Недря, відомий як «Кіборг», розповів під час зустрічі зі студентами та ліцеїстами освітніх закладів системи МВС. Вона була присвячена героїчній обороні Донецького аеропорту, яка увійшла в історію під назвою «242 дні мужності».
Кирило Недря — директор Дніпровського ліцею безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання імені Олександра Гостіщева Дніпровського державного університету внутрішніх справ. Він має великий досвід у викладанні та дослідницькій діяльності, є фаховим політологом і кандидатом історичних наук.
Символічно, у День вшанування захисників Донецького аеропорту, як один із “Кіборгів”, Кирило поділився з курсантами, студентами закладів вищої освіти МВС та вихованцями ліцеїв МВС своєю особистою історією та бойовим досвідом, розповідаючи про важливі цінності, які допомогли українським військовим вистояти в умовах безперервних атак та блокад.
Напередодні цієї зустрічі молодь мала можливість переглянути художній фільм «Кіборги» режисера Ахтема Сеітаблаєва, в якому Кирило Недря виступив консультантом та став прототипом одного з головних героїв — «Серпня». Вихованці закладів вищої освіти МВС мали змогу поставити питання “Кіборгу” та дізнатися більше про реальні події, що стали основою для зйомок фільму.
До початку війни у 2014 році Кирило працював доцентом у Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ. З початком російської агресії у 2014 році Кирило став одним із перших, хто приєднався до Збройних сил України, пройшовши першу хвилю мобілізації та долучившись до 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр». Через професію викладача до війни, побратими прозвали його "Доцентом".
Підрозділ Кирила брав участь у звільненні ключових населених пунктів, таких, як Карлівка, Нетайлове, Піски та Авдіївка. У серпні 2014 року вони отримали завдання зайти на територію Донецького аеропорту.
«Доцент» розповідає, що аеропорт став не лише стратегічним об'єктом, але й символом незламності, де кожен бій був доказом того, що українці готові стояти до кінця за свою землю, своїх близьких і свою країну.
Разом з особовим складом Кирило боронив Донецький аеропорт протягом двох місяців без ротацій. Він покинув територію аеропорту лише в ніч проти 4 жовтня 2014 року, попри важку контузію, якої зазнав ще 28 вересня 2014 року.
Героїчна оборона Донецького аеропорту тривала 242 дні й стала однією з найбільш визначних сторінок війни на сході України. Попри безперервні обстріли, жорстокі атаки з боку ворога та катастрофічні умови, українські захисники не лише утримували свої позиції, а й вистояли до кінця. Саме через стійкість і незламність українських військових противник почав називати їх «кіборгами». Цю назву ворог придумав, бо не міг повірити, що звичайні люди можуть витримувати такі надлюдські випробування. «Кіборги вистояли, не вистояв бетон» – нині вислів, який відомий кожному українцю.
Саме таку назву й отримав фільм режисера Ахтема Сеїтаблаєва про оборонців Донецького аеропорту - “Кіборги”. Усі переживання, питання і боротьба за майбутнє країни — це не лише сюжетний елемент фільму, але й відображення реальних відчуттів і мотивації героїв, таких як Кирило. Як і «Серпень», він підкреслює важливість розуміння своєї історії та культури, адже це допомагає сформулювати відповідальність за теперішнє і майбутнє України.
Зустріч стала мотиваційним уроком для ліцеїстів та здобувачів закладів вищої освіти МВС, який не тільки надихнув на патріотизм і гідність, але й підкреслив важливість знань і розуміння власного місця в історії та суспільстві для формування майбутнього держави.
Довідково
Кирило Недря відзначений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, Народним Героєм України, грамотою Верховної ради України. Також відзначений численними нагородами та відзнаками місцевих органів влади, міжнародних організацій та громадських формувань, а також подяками і грамотами Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України, Сил спеціальних операцій.
Департамент комунікації МВС України