Фонд державного майна України за підтримки проєкту Pro-Integrity модернізує Реєстр оцінювачів
Державний реєстр оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності – це інформаційна система, в якій обробляється інформація про кваліфікованих оцінювачів та організації, що мають право здійснювати професійну оціночну діяльність в Україні (суб’єкти оціночної діяльності). Діяльність оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності регулює та контролює Фонд державного майна України.
Державний реєстр оцінювачів є важливим інструментом для забезпечення прозорості, відкритості та достовірності оцінки майна під час приватизації, відчуження та інших операцій з державним і комунальним майном, корпоративного управління, переоцінки основних фондів юридичних осіб, оподаткування майна, правочинів з нерухомістю громадян, визначення збитків для відшкодування, наприклад, під час вирішення спорів або внаслідок російської агресії, гарантуючи, що оцінювання проводять кваліфіковані фахівці з відповідним рівнем компетентності.
Однак, на сьогодні виникла нагальна потреба в осучасненні його функціонування та наповнення. Причиною цього є те, що наповнення Реєстру здебільшого відбувається у ручному форматі, повноцінний процес автоматизації відсутній (до прикладу, немає можливості онлайн перевірки повної інформації про оцінювача щодо його кваліфікації, чинності документів, які підтверджують таку кваліфікацію, наявності застосованих заходів дисциплінарного впливу тощо). Відсутність повної, достовірної інформації про оцінювачів в Реєстрі, тобто чіткої системи оцінки якості їх роботи, ускладнює вибір кваліфікованих фахівців для замовників. А неможливість інтеграції з іншими реєстрами, у свою чергу, обмежує можливості автоматизації, комплексної перевірки та аналізу інформації.
Потреба у підвищенні якості надання послуг з оцінки, підтвердження кваліфікації оцінювачів та забезпечення більшої прозорості оціночної діяльності підтверджується також тим, що за останні роки частка звернень/скарг на професійну діяльність оцінювачів, а також негативних рецензій на звіти про оцінку майна, стабільно збільшувалася.
Так, державний реєстр оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності України є ключовим інструментом для підтримки стандартів якості та етики в оціночній діяльності, захищаючи інтереси всіх учасників ринку. Тож розуміючи цей факт та існуючі недоліки, Фонд державного майна України ініціював його модернізацію, яка передбачатиме:
1. Автоматизований облік оцінювачів, суб’єктів оціночної діяльності, саморегулівних організацій оцінювачів та їх членів.
2. Забезпечення можливості онлайн верифікації наявності чинних кваліфікаційних свідоцтва оцінювачів, чинних дозвільних документів суб’єктів оціночної діяльності, відсутності порушеньскарг на діяльність оцінювача чи санкцій, застосовних до них, тощо. З цією метою громадянам, органам влади та іншим зацікавленим особам буде надано доступ до актуальної інформації про діяльність оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності.
3. Забезпечення можливості перегляду інформації про оцінювачів, з якими працює суб’єкт оціночної діяльності для забезпечення можливості вибору замовником виконавця послуг з оцінки спираючись на інформацію не тільки про суб’єкта оціночної діяльності, а і на інформацію про оцінювачів, які працюють з таким суб’єктом.
4. Автоматизацію процесів прийняття рішень, моніторинг дотримання законодавства, формування аналітичної звітності.
5. Синхронізацію з іншими системами, зокрема, Єдиним державним веб-порталом електронних послуг для сервісу видачі сертифікатів, Єдиною базою даних звітів про оцінку.
Партнером ФДМУ в удосконаленні даного Реєстру є проєкт «Сприяння доброчесності у публічному секторі (Pro-Integrity)», що фінансується USAID та UK International development.
«Партнерство з проєктом Pro-Integrity дозволяє Фонду держмайна України створити сучасний та ефективний інструмент для покращення ринку оціночних послуг. Завдяки модернізації Реєстру ми забезпечимо якісну та об’єктивну оцінку майна, що є критично важливим для покращення прозорості процесів оцінки та підвищення довіри інвесторів. Процес модернізації передбачає впровадження новітніх технологій та міжнародних стандартів, що дозволить зробити Реєстр більш зручним для користувачів та підвищити його результативність. Це сприятиме залученню надходжень в українську економіку та її стабільному розвитку», – наголосив заступник Голови Фонду з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Шугалій.
Модернізація Державного реєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності є важливим кроком у напрямку діджиталізації державних послуг в Україні. Крім управління державним і комунальним майном, модернізація Реєстру оцінювачів підвищить ефективність, довіру, прозорість і підзвітність на ринках фінансів і нерухомості, що позитивно відобразиться як на інвестиціях в економіку країни, так і на реалізації суспільних інтересів.
Очікується, що оновлений автоматизований Реєстр буде запущено до кінця 2025 року.
Оновлений Реєстр дозволить всім користувачам послуг з оцінки:
- перевірити правомочність та професіоналізм оцінювачів перед замовленням послуг з оцінки майна;
- забезпечити правомочність, об’єктивність та достовірність оцінки майна, що є критично важливим при укладанні угод купівлі-продажу, оренди, страхування, приватизації або кредитування.
Прозорість всіх процесів щодо оцінювачів, суб’єктів оціночної діяльності в оновленому Реєстрі підвищить довіру до ринку оцінки та сприятиме розвитку професійної оціночної діяльності в Україні, а також посилить громадський контроль та зменшить корупційні ризики в сфері оцінки.
Діджиталізація інформації щодо оцінювачів, суб’єктів оціночної діяльності є частиною ширшої стратегії Фонду держмайна щодо впровадження сучасних технологій для підвищення ефективності та прозорості управління державним і комунальним майном.
Наразі фахівці Pro-Integrity спільно з Фондом державного майна України визначили ключові вимоги до майбутньої системи, які стануть основою для подальшої розробки та впровадження оновленого Реєстру.