Голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха взяв участь у експортно-кредитному форумі
Голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха 22 січня 2025 року взяв участь у Форумі, присвяченому фінансовим інструментам підтримки експорту в Україні (ExportCreditForum), на якому обговорили стратегію розвитку приватного акціонерного товариства "Експортно-кредитне агентство" як ключового фінансового інструменту держави, підтримки українського несировинного експорту під час війни та в процесі повоєнного відновлення.
Як зазначив Дмитро Наталуха, розвиток ПрАТ «Експертно - кредитне агентство» (ЕКА) є одним з пріоритетів діяльності Комітету з питань економічного розвитку.
«Часом це було непросто при нерозумінні позиції і функціоналу ЕКА різними членами Уряду протягом 2019 -2020 років, - зазначає парламентар. Потім було відстоювання ЕКА як автономного інструменту, а не частини експортно-кредитного банку, тобто, ми проходили багато стадій, де відстоювали ЕКА як самостійний, автономний інструмент наділений функцією підтримки українських виробників.
Ми знаємо багато історій успіху таких агентств, починаючи з першого агентства, створеного у 1919 році в Британії, де необхідно було враховувати роль експортно-кредитних контрактів у Плані Маршалла під час відновлення Європи. Про це мало говорять, але саме експортне кредитування там зіграло дуже велику роль, це доведена практика і нам би дуже хотілося щоб вона починала працювати і тут в Україні. Тому, починаючи з 2019 року наш Комітет долучається до діяльності цього агентства.
У 2023 році Верховною Радою України було прийнято Закон, який дозволив агентству застосовувати страхування воєнних ризиків, для чого було збільшено статутний капітал цього товариства.
Говорячи про стратегічний вимір, нам би хотілося щоб Експортно-кредитне агентство було локомотивом просування саме продукції з доданою вартістю з України за кордон. Нам не потрібна допомога в експорті сировини. На жаль, це наша основна ставка експорту, але з точки зору стабільності та резистентності економіки це катастрофа.
У діяльності ЕКА, в нашому розумінні, треба зробити акцент на переробку та створення доданої вартості, тому очікується, що ЕКА буде цю продукцію розповсюджувати за кордоном, завойовувати нові ринки. В цьому контексті французи застосовують цікавий підхід, вони діють таким чином, що ЕКА включається в ті країни, де вже є площадки присутності французьких товарів, наприклад ринки Північної Африки, Сахарної Африки, у відповідних країнах діяльність і ефективність французького ЕКА вища.
Уряду і Парламенту разом слід подумати про схожу модель виходу на нові нетипові для України ринки, там, де українські бізнеси ще не почувають себе впевнено і комфортно, на нетипові українські ринки. Це може мати досить цікаву перспективу розвитку економіки країни.»