Посилення відповідальності за порушення санкцій: відбулося експертне обговорення законопроєкту
22 січня 2025 року заступник Міністра юстиції України Інна Богатих та представники Департаменту санкційної політики Міністерства юстиції України взяли участь у круглому столі на тему: «Експертне обговорення нового законопроєкту про встановлення відповідальності за порушення санкцій», організованому Комітетом Асоціації правників України спільно з Інститутом законодавчих ідей.
Дискусія стосувалась аналізу законопроєкту № 12406 від 14.01.2025 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України і Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про санкції» щодо встановлення відповідальності за порушення спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», внесеного Президентом України як невідкладний.
Проєкт Закону презентували заступник Міністра юстиції України Інна Богатих, голова аналітичного центру «Інститут законодавчих ідей» Тетяна Хутор та заступник начальника Управління правового забезпечення Служби безпеки України Олексій Захаров. Також серед учасників круглого столу були представники органів державної влади, які брали активну участь у розробленні проєкту Закону, громадських організацій та адвокатської спільноти. Це сприяло жвавій професійній дискусії, зокрема щодо місця складу злочину в Особливій частині Кримінального кодексу України та необхідності безпосередньої вказівки на форму вини.
Під час вступного слова заступник Міністра юстиції України Інна Богатих подякувала всім, хто долучився до розробки проєкту Закону, та наголосила на практичних прикладах обходу санкцій, з якими стикається Мін’юст в межах реалізації санкції у виді стягнення в дохід держави активів осіб, до яких застосована санкція у виді блокування активів. Ці приклади стали одним із основних поштовхів до створення цієї законодавчої ініціативи.
«Запровадження кримінальної відповідальності за обхід або порушення санкцій – об’єктивно необхідний і правильний крок, який віддзеркалює реакцію держави на спроби вивести активи з-під санкційних обмежень», – зазначила заступник Міністра.
У своєму виступі Тетяна Хутор докладно розповіла про структуру проєкту Закону, зміст нової статті Кримінального кодексу України, різницю між порушенням та обходом санкцій, а також звернула увагу на такі особливості, як форми вини та види відповідальності за порушення та/або умисний обхід санкцій.
Олексій Захаров зосередив увагу учасників круглого столу на підслідності складу злочину, пропонованого проєктом Закону, а також на прикладах обходу та порушення санкцій у національній та міжнародній практиці.
Водночас найбільш дискусійним серед представників адвокатської спільноти виявилося питання кваліфікації дій адвоката як злочину при наданні професійної правничої допомоги особі, щодо якої застосовано санкції.
Коментуючи це питання, Інна Богатих зазначила: «Надання правничої допомоги в межах представництва та захисту інтересів клієнта в суді не може бути підставою для переслідування за порушення санкцій. Водночас, якщо адвокат використовує свої професійні знання та навички з метою маскування, приховування та виведення активів особи, щодо якої застосовано санкції, сприяння обходу санкцій є очевидним».
На підтвердження тези заступника Міністра юстиції України Тетяна Хутір процитувала положення Директиви ЄС від 24 квітня 2024 року № 2024/1226, яка слугувала орієнтиром під час розроблення проєкту Закону: «Юридична консультація повинна залишатися предметом зобов’язання зберігати професійну таємницю, за винятком випадків, коли юрист навмисно бере участь у порушенні обмежувальних заходів Союзу, коли юридична консультація надається з метою порушення обмежувальних заходів Союзу, або коли юрист знає, що клієнт шукає юридичної консультації з метою порушення обмежувальних заходів Союзу».
Загалом учасники заходу підтримали законопроєкт, погодившись з його необхідністю та важливістю для запобігання протиправній поведінці осіб і посилення санкційної політики держави. Також домовилися продовжити обговорення та надати свої пропозиції до тексту законопроєкту під час його опрацювання в комітеті Верховної Ради України.