Комітет з питань освіти, науки та інновацій розглянув питання про стан та проблеми використання у 2024 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами
22 січня 2025 року під головуванням Голови Комітету Сергія Бабака відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. У засіданні взяли участь народні депутати України – члени Комітету, представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Офісу Президента України, Рахункової палати, Міністерства освіти і науки України, Міністерства фінансів України, Національної академії педагогічних наук України, Асоціації міст України. Усього понад 30 учасників.
Під час засідання було розглянуто низку питань порядку денного:
Про стан та проблеми використання у 2024 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами
Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, розглянув на своєму засіданні контрольне питання про стан та проблеми використання у 2024 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами.
Під час обговорення цього питання народні депутати України – члени Комітету особливо звернули увагу на критичні показники рівня використання у 2024 році коштів таких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам:
Субвенції на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту – 54,2 %;
Субвенції на придбання, обладнання, створення та модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдальнь (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти – 63,3%;
Субвенції на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа», в частині використання коштів субвенції на підвищення кваліфікації вчителів – 52,7%;
Освітньої субвенції (за спеціальним фондом державного бюджету) на здійснення заходів із забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» та здійснення заходів із забезпечення викладання навчального предмета «Захист України», зокрема:
- було освоєно 58% коштів, передбачених для закупівлі засобів навчання, мультимедійного та комп'ютерного обладнання «Захист України»; 9,1% підвищення кваліфікації педагогічних працівників «Захист України»;
- підвищення кваліфікації педагогічних працівників за кошти, передбачені субвенцією на здійснення заходів із забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» (спецфонд) – 85,9% (враховуючи, що у 2023 році цей відсоток склав 60,3%, фактичне збільшення використання коштів відбулось на 25,6 %);
- закупівлю засобів навчання для навчальних кабінетів НУШ, передбачені субвенцією на здійснення заходів із забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» (спецфонд) – 89,3%, (враховуючи, що у 2023 році цей відсоток склав 59,7%, фактичне збільшення використання коштів відбулось на 29,6 %).
За наслідками обговорення цього питання Комітет констатував:
Вкрай низький рівень використання коштів окремих субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами у 2024 році, що набуває системного характеру та є результатом неефективних управлінських рішень, які призводять до неефективного використання коштів.
Наявність системних проблем, які впливають на рівень освоєння коштів освітніх субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами:
несвоєчасність ухвалення нормативно-правових документів щодо порядку та умов надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами, щодо розподілу коштів субвенцій, у тому числі здійснення розподілу на рівні обласних рад.
несвоєчасність перерахування та відповідно використання коштів субвенції внаслідок затримки проведення платежів Державною казначейською службою України.
неефективність управлінських рішень з боку Міністерства освіти і науки України, зокрема пізні терміни ухвалення рішень щодо визначення проектів, які фінансуються за рахунок субвенцій та реалізація яких вимагає значних часових ресурсів.
Враховуючи вищезазначене, народні депутати України – члени Комітету прийняли рішення визнати роботу Міністерства освіти і науки України у 2024 році в частині здійснення заходів щодо ефективного використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами незадовільною, а також надали низку рекомендацій Кабінету Міністрів України та Міністерству освіти і науки України, з метою недопущення неефективного використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами у 2025 році.
Про Звіт Рахункової палати «Про результати аудиту ефективності на тему «Проблеми мережі закладів вищої освіти: далі утримувати чи реформувати» від 26.11.2024 року
Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій заслухав та обговорив Звіт Рахункової палати про результати аудиту ефективності на тему «Проблеми мережі закладів вищої освіти: далі утримувати чи реформувати».
Аудит мережі закладів вищої освіти, здійснений Рахунковою палатою, проведено з метою оцінки діяльності Міністерства освіти і науки України щодо реформування мережі закладів вищої освіти що перебувають у сфері його управління.
Проведення такого аудиту було зумовлено наявністю проблем функціонування мережі ЗВО, яка «не відповідає сучасним потребам економіки і суспільства, а заклади - є неконкурентоспроможними на міжнародному ринку вищої освіти».
Також у Звіті зазначено, що ініційовані МОН України нові підходи до реформування вищої освіти викликали певне занепокоєння серед працівників і студентів ЗВО, оскільки вони передбачали скорочення кількості закладів вищої освіти. Недостатня обізнаність суспільства щодо переваг реорганізації мережі ЗВО є однією з причин спротиву такій актуальній, але непопулярній реформі.
З метою оцінки діяльності МОН України, спрямованої на реформування мережі ЗВО, що перебувають у сфері його управління, Рахункова палата під час проведення аудиту зосередила увагу на таких ключових питаннях:
1. Чи належним чином МОН підготувалося до реформування мережі ЗВО?
2. Чи була підтримана ініціатива МОН щодо реформування мережі ЗВО на урядовому та законодавчому рівнях?
3. Якою мірою діяльність МОН забезпечує реформування мережі ЗВО?
Також в аудиті ідентифіковані ризики, що впливають на прийняття рішень МОН України щодо реформування мережі ЗВО, які перебувають у сфері його управління.
Рахунковою палатою зроблено висновок, що впровадження реформи модернізації мережі ЗВО здійснюється без урахування викликів сьогодення, несистемно та має суб’єктивний характер, а також надано відповідні рекомендації Кабінету Міністрів України та Міністерству освіти і науки України.
Інформацію Голови Рахункової палати про результати аудиту ефективності на тему «Проблеми мережі закладів вищої освіти: далі утримувати чи реформувати» Комітетом було взято до відома.
Про проект Закону України «Про внесення змін до статті 6 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном» (реєстр. № 12375 від 03.01.2025), поданий народним депутатом України Бабаком С.В.
У пояснювальній записці до законопроекту визначено, що його розроблено з метою надання Кабінетові Міністрів України правових підстав для врегулювання усіх питань щодо порядку визнання результатів навчання, здобутих громадянами України шляхом формальної та/або неформальної освіти у суб’єктів освітньої діяльності, що розташовані за кордоном (крім держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом).
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Комітету Сергія Бабака як ініціатора законопроекту, народні депутати України – члени Комітету одностайно ухвалили висновок рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до статті 6 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо визнання результатів навчання, здобутих громадянами України за кордоном (реєстр. № 12375 від 03.01.2025) за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу та в цілому.