Імміграційна служба Данії та Данська рада у справах біженців вивчають корупційні ризики, пов’язані з мобілізаційними процесами в Україні
Керівництво Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) провело зустріч з представниками Данської імміграційної служби та Данської ради у справах біженців. Головною темою обговорення став порядок мобілізації в Україні та можливі корупційні ризики, пов’язані з цим, заходи для їх уникнення, а також вдосконалення законодавства у цьому контексті. Обговорюючи питання усунення корупційних ризиків, партнерам було представлено створений в НАЗК «План заходів щодо усунення корупційних ризиків під час виїзду громадян України за межі України в умовах правового режиму воєнного стану» (далі – План). Партнери попросили План для ознайомлення, оскільки данська сторона зацікавлена у протидії корупції, пов’язаної з незаконним перетином кордону, зокрема, задля уникнення мобілізації. Реалізація Плану унеможливлює незаконний виїзд, а також мінімізує ризик корупційних схем, пов’язаних з уникненням мобілізації. Повний перелік заходів Плану був переданий Данській імміграційній службі. Нагадаємо, НАЗК неодноразово надавало проект розпорядження щодо ухвалення Плану на розгляд Кабінету Міністрів України. Однак його було повернуто без пояснень. Ігнорування Урядом вирішення такої важливої проблеми не сприяє зміцненню довіри у відносинах між країнами-партнерами.
Під час зустрічі були також обговорені заходи, які здійснює НАЗК у секторі безпеки та оборони. Зокрема, йшлося про залучення Агентства до виконання адаптованої Річної національної програми співробітництва Україна — НАТО, а також визначення корупційних ризиків у функціонуванні військово-лікарських комісій (ВЛК). Як зазначив керівник відділу корупційних ризиків Управлінням мінімізації корупційних ризиків та антикорупційної експертизи Віталій Бугас, імплементація рекомендацій НАЗК забезпечить несумісність корупційних практик та діяльності ВЛК, зменшить навантаження на правоохоронну та судову системи та сприятиме захисту прав військовозобов’язаних та військовослужбовців. Після завершення дослідження його результати будуть опубліковані на сайті НАЗК.