КМ РЄ очікує від Росії виправлень порушень у справі щодо Криму


Березень 12
18:17 2025

Комітет міністрів Ради Європи (далі — КМ РЄ) ухвалив безпрецедентне рішення, чітко зафіксувавши у своєму документі докладний перелік заходів, які очікуються від Росії для виправлення порушень, встановлених ЄСПЛ. Це включає як індивідуальні, так і загальні заходи, демонструючи рішучість міжнародної спільноти у забезпеченні виконання вказаного рішення.

Про це повідомила Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко під час свого виступу на заході, присвяченому проблематиці виконання Російською Федерацією рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)».

Минулого року Україна отримала важливе рішення у вказаній справі. Ухвалене 25 червня 2024 року рішення стало першою з міждержавних справ України проти РФ, в якому суд визнав численні системні порушення прав людини на окупованому півострові, які тривають з лютого 2014 року й до сьогодні. Йдеться про системну адміністративну практику порушень, зокрема права на життя, свободи слова та заборони нелюдського поводження.

На засіданні 6 березня 2025 року КМ РЄ ухвалив перший документ, спрямований на виконання цього рішення, а держави-члени Ради Європи висловили одностайну підтримку Україні.

Це результат спільної роботи Міністерства юстиції, різних команд неурядових організацій, представників громадянського суспільства та інших державних відомств, які активно працюють з 2014 року. КМ РЄ високо оцінив інформацію, надану як українською делегацією, так і неурядовими організаціями.

«Виконання рішення Суду має значення не лише для України, але й для ефективності конвенційного механізму захисту прав людини в цілому», — підкреслила Маргарита Сокоренко.

Зокрема, ЄСПЛ вимагає від Росії звільнення політичних в’язнів та припинення переслідування громадян України. Також констатовано незаконне поширення російського законодавства на територію Криму з моменту його окупації.

«Що стосується подальших дій, я впевнена, що спільні зусилля державних та неурядових організацій будуть необхідні і на етапі виконання рішення у справі щодо Криму. Крім того, важливо пам’ятати, що це лише один з багатьох міждержавних позовів України проти РФ. Ми очікуємо на рішення ЄСПЛ і за іншими справами», — зазначила Уповноважена.

Вказаний випадок є надзвичайно показовим і знаковим, адже Україна вперше виступає як заявник, а не держава-відповідач, очікуючи виконання рішення від Російської Федерації. Уповноважена також повідомила, що, скоріш за все, Росія не має наміру добровільно виконувати це рішення. І саме тому Комітет міністрів звернувся до держав-членів Ради Європи з проханням спільно з Україною шукати механізми забезпечення його виконання. Це є безпрецедентним закликом.

Нагадаємо, що Росія припинила комунікацію з ЄСПЛ та Радою Європи ще у 2022 році після її виключення через повномасштабне вторгнення в Україну. Проте припинення членства не скасовує зобов’язань Росії перед ЄСПЛ.

Організатором заходу виступила українська правозахисна організація «Центр громадянських свобод».

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Продовжено строк подання документів для добору кандидатів для висунення на обрання членом Європ...

Прочитайте повну статтю

2024: Рік трансформації АРМА, коли арештовані активи почали працювати на державу

Прочитайте повну статтю

Євгенія Кравчук: Вдосконалення правової бази із захисту наших культурних цінностей важливе для...

Прочитайте повну статтю

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук провів зустріч з Міністром закордонних справ Нор...

Прочитайте повну статтю

8 міжрегіональних управлінь: підвищуємо ефективність без додаткових витрат

Прочитайте повну статтю

Вебінар: «Інституційний аудит 2024: результати, виклики, рекомендації»

Прочитайте повну статтю

Отримання паспорта після втрати: історія пані Вікторії

Прочитайте повну статтю

Незаконне перебування в Україні: у Рівному затримано іноземця

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь