Людмила Кучер: Історії родин зниклих безвісти говорять про те, наскільки сильними можуть бути люди


Березень 23
12:16 2026

Представник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин у Рівненській області Людмила Кучер - наступна героїня спецпроєкту «Жінки МВС». У своїй історії Людмила розповідає про особисту трагедію, професійне життя та комунікації із рідними осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, життєвий баланс та мрію.

Зламатися або шукати сенс

За освітою я - історик і психолог. Але життя повело іншим шляхом: тривалий час я працювала у харчовому виробництві, стала керівником. Цей шлях навчив мене відповідальності та витримки.

Моє життя розділилося на період «до початку війни» та «після». Я - вдова військового, мій чоловік загинув, захищаючи Україну. Це була дуже важка втрата для мене, доньки та сина. Усі плани на майбутнє в один момент зникли, утворилася порожнеча. Моя мама, яка підтримувала мене та дітей в цій трагедії, дуже хвилювалася за мою родину, оскільки сама рано стала вдовою. Ці переживання ослабили її здоров’я, і за півроку після гибелі чоловіка моєї мами не стало.  В такі моменти ти реально розумієш, що минають день за днем, і життя проходить повз тебе. Але мені потрапив на очі вірш Василя Симоненка «Ти знаєш, що ти людина?». Слова з твору «Більше тебе не буде завтра на цій землі, інші ходитимуть люди, інші кохатимуть люди добрі, ласкаві і злі…» мене сколихнули. Я подивилися на своїх дітей, у яких залишилася тільки я, і зрозуміла, що стою перед вибором – зламатися або шукати сенс в житті. І знайшла відповідь: саме я повинна показати своїм дітям, як виживати після потрясінь та долати біль.

Моя особиста трагедія дуже вплинула на те, ким я стала сьогодні. Мені важливо бути поруч із тими, хто зараз проходить свій складний шлях. Хочеться підтримувати та бути корисною. Тому я прийшла працювати представником Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин у Рівненській області, на цій посаді я вже три роки.

Невизначеність – складніший рівень болю

Коли почала працювати з родинами зниклих, я зрозуміла одну річ: втрата - це страшно, але невизначеність – інший, складніший рівень болю. Коли ти не знаєш, живий твій рідний чи ні. І роками живеш у цьому “між”. Коли люди хочуть відповіді, а її поки що немає. Важко дивитися в очі матерям і дружинам, які чекають конкретики. Ти маєш бути чесною, але й не байдужою.

Я постійно на зв’язку  з родинами зниклих безвісти - особисті прийоми, телефони, виїзні зустрічі. Найчастіше ці люди питають в мене про хід розшуку, внесення до Реєстру, статус, процедуру ідентифікації, соціальні гарантії. Але за цими питаннями завжди стоїть одне - люди хочуть розуміти, що пошук триває і про них не забули. Іноді людям потрібно не рішення і навіть не відповідь, а просто, щоб їх вислухали.

У моїй роботі потрібно добре знати закон і процедури, щоб давати чіткі відповіді. І водночас потрібно вміти слухати. Бо часто людині важливо не тільки отримати інформацію, а й відчути підтримку. У роботі фахівця, який працює з родинами осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, важлива чесність, тактовність, відповідальність за слова. І найголовніше - людяність. Люди дуже швидко відчувають, коли ти з ними формально, а коли щиро.

Рідним осіб, зниклих безвісти  за особливих обставин головне - не залишатися наодинці. Звернутися по допомогу і почати діяти. Емоції, такі як страх, злість, розгубленість - це нормально. Головне - не закриватися і не ізолюватися від зовнішнього світу. Горе не має строків. Його не можна просто “перетерпіти”. Важливо дозволити собі прожити цей біль і не відчувати провини за те, що життя продовжується. Жити далі - це не зрада, це пам’ять і любов.

У моєму досвіді була жінка, якій сказали, що її чоловік, скоріш за все загинув. Через сім місяців він подзвонив із полону. Я ніколи не забуду її голос і як вона раділа.

Була мама, яка боролася з тяжкою хворобою і весь час повторювала “Я маю дочекатися сина”. Вона дочекалася. Але, на жаль, потім його серце не витримало наслідків полону. І знаєте, вона залишилася гідною - без озлобленості, з любов’ю в серці. Такі історії показують, наскільки сильними можуть бути люди.

Правила життя та мрія Людмили Кучер

Спілкування з родинами осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, безумовно, емоційно виснажує. Баланс між професійним та особистим життям -  це не ідеальність. Є дні, коли ти сильна, і є дні, коли втомлена. І це нормально. Я навчилася не бути “залізною”, за потреби звертаюся до психолога. У нашій сфері - це нормально. Головне - не забувати про себе і пам’ятати про родину. Мене тримають та надихають діти. А також віра і розуміння, що я роблю важливу справу. Люблю природу, тишу, прогулянки. Іноді повертаюся до кулінарії - це мене заспокоює.

У мене є 10 правил, яких я дотримуюся у своєму професійному та особистому житті:

1.      Не важливо, з чого ти починаєш - важливо, куди ти йдеш.

2.      Повага до будь-якої праці формує сильного керівника.

3.      Родина - мій тил і моя найбільша цінність.

4.      Успіх не має сенсу, якщо немає з ким його розділити.

5.      Баланс - це вміння бути присутньою там, де ти зараз.

6.      Професійне зростання починається з внутрішньої дисципліни.

7.      Не соромся свого шляху - він твоя сила.

8.      Рости щодня, навіть якщо крок маленький.

9.      Дбай про себе так само, як про інших.

10. Залишайся людиною, незалежно від посади.

Моя мрія проста – мир в Україні, щоб не було родин, які чекають на звістку про близьку людину і живуть у невизначеності, щоби кожна сім’я отримала відповідь. Війна навчила більшість з нас цінувати прості речі - розмову, обійми, час, проведений разом. І надзвичайно важливо, навіть у складних обставинах, залишатися людьми.

Нагадуємо, в рамках спецпроєкту “Жінки МВС” ми розповідаємо про жінок, які обрали службу державі, долають професійні виклики, щодня розвиваються, мають авторитет в громадах та своїх колективах і змінюють систему на краще. В рамках цього спецпроєкту вже опубліковані інтерв'ю начальниці відділу організації психологічної допомоги та підтримки Управління психологічного забезпечення МВС Катерини Зикової та офіцера-рятувальника громади Анни Михальчук

Департамент комунікації МВС

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Яку винагороду можуть отримати військові за знищення або захоплення ворожої техніки

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко: Київський інститут НГУ готує лідерів, здатних діяти в умовах сучасної війни

Прочитайте повну статтю

Компетентність як елемент безпеки: чому експортний контроль має починатися з освіти?

Прочитайте повну статтю

Засідання Ради суддів України відбудеться 26 червня 2026 року

Прочитайте повну статтю

ВРП внесе Президентові України подання про призначення п’ятьох суддів до апеляційних судів

Прочитайте повну статтю

Оптимізація судового навантаження через транстериторіальну підсудність: презентовано пілотний п...

Прочитайте повну статтю

Відновили документи після втрати через обстріл: допомога ВПО триває

Прочитайте повну статтю

Заволоділи майном київської лікарні на 300 млн грн: ДБР підозрює в оборудці ексзаступника секре...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь