НАЗК 2.0. Декларування та повні перевірки-2022: крок до автоматизованого декларування та встановлені недостовірні відомості у деклараціях на 511 млн грн
Попри те, що обов’язкова подача декларацій та проведення повних перевірок і контролю повноти заповнення декларацій призупинені, за два місяці до повномасштабного вторгнення рф Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) активно працювало над перевірками декларацій посадовців та вдосконаленням процесу заповнення і подачі декларацій, а також оптимізацією процесу проведення перевірок.
«Повномасштабна війна призупинила майже всі процеси, але за два місяці ми показали результативність механізму повних перевірок. НАЗК вдалося перебудувати роботу для посилення моніторингу способу життя посадовців. Але ми досі чекаємо на відновлення інструментарію повних перевірок. З огляду на кількість корупційних скандалів за останні кілька тижнів, Україна просто не може дозволити собі довге очікування. Наша мета — забезпечити механізми стримування, які зараз, на жаль, паралізовані», — зазначив керівник управління проведення повних перевірок Андрій Пасічник.
Успішний кейс для декларантів, над яким працювало НАЗК у 2022 році — спеціальна функція в Реєстрі декларацій «Дані для декларації». Вона дозволяє автоматично отримати дані із шести реєстрів про доходи, майно та обтяження. Ці дані дуже зручно копіювати в декларацію, щоб не помилитися та нарешті отримувати їх з одного ресурсу.
В. о. керівника управління проведення обов’язкових повних перевірок Юлія Кулікова наголосила на тому, що війна не стала на заваді напрацюванням НАЗК для поліпшення процесу декларування.
«Зважаючи на те, що повні перевірки декларацій були тимчасово призупинені, ми вклали свої сили в те, щоби полегшити процес декларування. Пишаємося, що за минулий рік змогли успішно запустити функцію “Дані для декларації” в Реєстрі декларацій, яка є першою сходинкою на шляху до автоматизованого заповнення документу. Тепер посадовці за кілька кліків можуть отримати необхідну інформацію про свої активи з 6 реєстрів в одному кабінеті декларанта у адаптованому до форми декларації вигляді. У цьому році маємо ще декілька проектів, покликаних допомогти подати декларацію без помилок та одруківок, а у недалекому майбутньому стане можливе автоматичне перенесення даних у саму форму декларації з реєстрів. Це особливо важливо тепер, коли багато людей через війну мусили залишити домівки, втратили або не мають доступу до необхідних документів. Адже обов’язок декларування так чи інакше повернеться, а процес буде вже суттєво полегшений», – зазначила Юлія Кулікова.
Протестувати функцію «Дані для декларації» можна в Реєстрі декларацій.
Які результати повних перевірок декларацій?