Політичний огляд: чому розвиток систем накопичення енергії є ключем до втілення в реальність цілей щодо відновлюваної енергетики
Інтенсивний розвиток відновлюваних джерел енергії є важливою складовою Європейського плану щодо скорочення залежності від нафти та газу з росії внаслідок її війни проти України. Це хороші новини в рамках зусиль, спрямованих на досягнення нульових викидів, але нагальні питання щодо отримання дозволів та систем накопичення енергії також потребують вирішення, якщо Європа хоче здійснити очікуваний бум відновлюваних джерел енергії.
Отримання дозволів на розвиток відновлюваних джерел є проблемою в Сполучених Штатах, Великобританії та ЄС. Торгові групи вже попереджали Європейську комісію, що якщо процес отримання дозволів не буде спрощено, ЄС не досягне кліматичних та енергетичних цілей в рамках Зеленої угоди; в той час як Інститут Брукінгса минулого року заявив, що дозвіл є серйозною перешкодою для розвитку мережі з нульовим рівнем викидів вуглецю в США до 2035 року. Федеральні агентства, можливо, прислухалися до цього застереження: у січні вони погодилися координувати та оптимізувати прийняття рішень щодо проектів чистої енергетики на федеральних землях.
Оскільки все більше відновлюваних джерел енергії з’являється в мережі, нам також необхідне довгострокове зберігання енергії, щоб контролювати дисбаланси і таким чином краще узгоджувати попит та пропозицію.
У Об’єднаному Королівстві уряд Бориса Джонсона хоче швидкого розвитку офшорної вітрової та сонячної енергетики, а після війни в Україні – більше вітрової та сонячної енергії на суші. Агентство Aurora Energy Research підрахувало, що для декарбонізованої системи електроенергії Великобританії потрібно 24 гігавати (ГВт) ємності систем довготривалого зберігання – це у вісім разів більше, ніж зараз встановлено. Довготривале зберігання може забезпечувати електроенергію протягом більше чотирьох годин, і в даний час воно задовольняється насосними гідроакамуляторами, методом накопичення енергії, коли вода перекачується на більшу висоту в непікові часи і скидається для створення енергії під час стрибків попиту. Однак у Великобританії всього чотири такі об’єкти, останній був побудований у 1980-х роках.
Це проблема не лише для Великобританії, каже Емма Вудворд, старший юрист Aurora. «Оскільки ви збільшуєте кількість відновлюваних джерел енергії, вам потрібно буде збільшити кількість гнучкої та регульованої потужності (потужність, яку можна вмикати та вимикати, щоб задовольнити раптові стрибки попиту), щоб керувати цим дисбалансом. Країни, які можуть не мати проблем, - це такі країни, як Норвегія, де покладаються на досить високий рівень гідроенергетики, яка є одночасно низьковуглецевою, а також може бути регульована».
Вимоги до систем акумулювання енергії з ВДЕ є насправді вищими. Це пояснюється тим, що під час похолодання Великобританія, наприклад, покладається на так звані «пікові» електростанції, що працюють на газу, які запускаються лише тоді, коли існує високий попит на електроенергію. Щоб гарантувати безпеку електропостачання без газу, потрібно зберігати велику кількість енергії, яка може бути взагалі ніколи не використана, каже Вудворд.
Нещодавно Великобританія оголосила про перші проекти, які отримали фінансування в 68 млн фунтів (88 млн доларів) в рамках програми з реалізації нових технологій довготривалого накопичення. Вони включають проект виробництва та зберігання зеленого водню з енергії вітру (який щорічно коштує економіці Великобританії мільйони), а також інший, який використовує гравітацію для зберігання енергії, яка потім накопичується та вивільняється шляхом підняття та опускання ваги в підземній шахті.
Уряд також консультує, як стимулювати інвестиції в розвиток довготривалого накопичення енергії. Найсильнішим претендентом є механізм cap and floor (верхніх та нижніх лімітів), який би встановив мінімальний та максимальний дохід для розробників. Обговорення також було зосереджено на soft cap, згідно з яким оператори та уряд розподіляють доходи.
Минулого року Міністерство енергетики США оголосило, що довготривале накопичення енергії буде частиною його ініціативи Earthshots, спрямованої на зменшення вартості накопичення в масштабах мережі на 90% протягом десятиліття.
Асоціація з питань накопичення енергії США каже, що країні потрібно 100 ГВт акумуляторів до 2030 року для досягнення кліматичних цілей. Торік мали 4,6 ГВт. У лютому керівники компаній з технологій зберігання енергії та комунальних компаній написали президенту та лідерам Конгресу, закликаючи їх прийняти законопроект «Build Back Better» (Побудова кращого) та податкові положення, які допоможуть масштабувати технології накопичення енергії. Схоже, що зараз докладаються нові зусилля, щоб відновити законопроект, який включає критичні положення про чисту енергію, після того, як він був фактично знищений через відмову сенатора-демократа Джо Манчіна схвалити його.
Але Удай Варадараджан, директор з виробництва безвуглецевої електроенергії в Інституті Рокі-Маунтін, стверджує, що Сполученим Штатам також необхідно усунути нечіткі юридичні обмеження щодо інвестиційних податкових кредитів, які доступні для систем накопичення та сонячної енергії. Це означає, що комунальні підприємства, які належать інвесторам, не можуть передавати своїм клієнтам усі заощадження з податку.
«Я би сказав, що це було одним з найбільших обмежень, які не дозволяли системам накопичення масштабуватися так, як це має бути», — сказав він під час нещодавнього вебінару.
Ефект від податкових змін може бути «величезним за умови що системи накопичення енергії зроблять справді доступними і привабливими для комунальних підприємств по всій країні».
Тим часом, скорочення певної залежності від російської нафти та газу може бути компенсовано підвищенням енергоефективності – ще однією занедбаною сферою в гонці за нульовими викидами.
Аналіз аналітичного центру з питань кліматичної політики Німеччини Agora Energiewende показує, що заходи з енергоефективності разом із швидким зростанням використання відновлюваних джерел можуть скоротити імпорт російського газу на 80% до 2027 року. Лише будівельний сектор може принести 40% успіху за рахунок енергоефективності, централізованого опалення та швидкого встановлення теплових насосів.