Представники Мін’юсту взяли участь у міжнародній конференції щодо відшкодування збитків, завданих агресією рф проти України
21-22 листопада 2024 року відбулася міжнародна конференція «Компенсація та відшкодування шкоди, завданої агресією Російської Федерації проти України: розвиток міжнародних і національних механізмів», у якій взяли участь представники Міністерства юстиції України.
Метою заходу було обговорення стану впровадження компенсаційних механізмів та визначення шляхів посилення координації між всіма залученими сторонами щодо відшкодування збитків, завданих російською агресією.
Конференція, організована Програмою USAID «Справедливість для всіх» спільно з Радою Європи, Реєстром збитків для України та Міжнародною Організацією з Міграції, обʼєднала понад 190 представників різних секторів, включаючи урядові установи, сектор юстиції, громадянське суспільство та донорську спільноту.
В межах конференції було докладно розглянуто роботу Реєстру збитків для України, який розпочав прийом заяв у квітні 2024 року. Очікується, що Реєстр опрацює від 6 до 8 мільйонів заяв, а до 2026 року буде створено Комісію з розгляду заяв. Наступним етапом стане запуск компенсаційного фонду для відшкодування збитків, загальна сума яких перевищує 500 мільярдів доларів США.
Учасники конференції наголосили на важливості застосування підходу, орієнтованого на потреби постраждалих, вцілілих, бізнесу та громад при розробці ефективних і доступних механізмів компенсації. Особливу увагу було приділено необхідності розгортання інформаційно-просвітницької діяльності з урахуванням реальних потреб та очікувань кінцевих користувачів компенсаційних механізмів.
Нагадуємо, що перший елемент міжнародного компенсаційного механізму – Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, – був створений у м. Гаазі, Королівство Нідерландів. Реєстр збитків вже приймає заяви про відшкодування збитків від постраждалих фізичних осіб щодо знищення або пошкодження житлової нерухомості. Найближчим часом будуть запущені наступні категорії: щодо смерті і зникнення безвісти близьких членів сім’ї, а також щодо вимушеного внутрішнього переміщення. Усього Реєстр прийматиме заяви за 45 категоріями.
Робота над створенням повноцінного міжнародного компенсаційного механізму триває.