Презентовано звіт Єльського університету про масштабні злочини росії щодо українських дітей
03 грудня Гуманітарна дослідницька лабораторія Єльського університету (Yale HRL) оприлюднила звіт «Російська систематична програма примусового усиновлення та опіки українських дітей». Документ представлено під час прес-конференції, на якій виступили аналітики лабораторії Натаніель Реймонд і Уна Хетевей, а також представники українського уряду, включаючи Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністра юстиції України Ольгу Стефанішину.
Дослідження Yale HRL тривало 20 місяців. У звіті задокументовано систематичні порушення міжнародного права росією, ідентифіковано сотні депортованих українських дітей та маршрути, якими рф здійснює депортацію.
Цей звіт є найбільш всеосяжним та достовірним аналізом російської системної програми примусового усиновлення та опіки над українськими дітьми.
«Звіт Єльської лабораторії гуманітарних досліджень чітко доводить: росія не лише порушує міжнародне право, але й цілеспрямовано та системно знищує українську ідентичність дітей», - наголосила Ольга Стефанішина.
З початку повномасштабного вторгнення росія депортувала 314 українських дітей. 148 дітей з цього переліку було внесено до російських баз для усиновлення, і 42 з них вже були усиновлені, взяті під опіку або мають призначеного російського опікуна. Таким чином, діти були позбавлені їхнього громадянства, мови, культури й родинного зв’язку.
Ольга Стефанішина підкреслила, що Україна докладає максимальних зусиль для пошуку, повернення та реінтеграції кожної дитини. Зокрема у межах президентської ініціативи Bring Kids Back UA. Зібрані дані про депортованих дітей будуть додані до Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених через збройну агресію рф проти України, який веде Міністерство юстиції. Методологія, використана Yale HRL, буде розглянута Міністерством юстиції для доопрацювання Порядку верифікації даних у цьому реєстрі.