Сума вкладів фізосіб у банках-учасниках Фонду продовжує зростати
Попри негативні тенденції в економіці, спровоковані, головним чином, коронавірусною хворобою (COVID-19), та запровадженими карантинними обмеженнями, другий рік поспіль зберігається, тенденція зростання вкладів* фізичних осіб у банках-учасниках Фонду гарантування вкладів, хоча темпи зростання помітно знизились у 2021 році.
У розрізі діапазонів сум темпи зростання вкладів, що перевищують гарантовану Фондом суму відшкодування (200 тис. грн), більші, ніж у вкладів в гарантованому Фондом діапазоні (від 10 грн до 200 тис. грн): за 10 місяців 2021 року сума вкладів понад гарантовану суму зросла на 18,5 млрд грн (+5,0%), в межах гарантованої суми – на 3,3 млрд грн (+1,4%).
– «Як ми бачимо, банківська система пристосувалася до нових викликів, адаптувала бізнес-процеси та продемонструвала здатність розвиватися в умовах пандемії. Другий рік поспіль ми фіксуємо зростання депозитного портфеля банків-учасників Фонду, хоча цього року темпи приросту помітно пригальмували. Це, в першу чергу, пов’язано зі змінами умов карантинних обмежень . З іншого боку, ми спостерігаємо, що темпи зростання суми вкладів понад гарантовану суму значно перевищують зростання вкладів в межах гарантованої суми. Таким чином, підвищується актуальність прийняття Верховною Радою України у другому читанні законопроекту №5542-1, яким, зокрема, передбачено поетапне збільшення максимальної суми гарантованого відшкодування – спочатку до 400 тис. грн, а з 1 січня 2023 року до 600 тис. грн. Це сприятиме зміцненню довіри вкладників до банківської системи», - відзначила заступник директора-розпорядника Фонду Ольга Білай.
Зниження темпів росту вкладів у поточному році пояснюється кількома факторами. По-перше, зміцнення національної валюти протягом 10 місяців 2021 року призвело до скорочення гривневого еквіваленту вкладів в іноземній валюті при реальному збільшенні їх обсягу (минулого року фіксувалася девальвація гривні). По-друге, за рахунок адаптації населення та бізнесу до життя в умовах карантинних обмежень і зміни умов адаптивного карантину відбулося поступове пожвавлення витрат на стандартні потреби, які були обмежені в минулому році, що спричинило зниження темпів росту вкладів в національній валюті в 2021 році (+28,5 млрд грн або 8,0% за 10 місяців) порівняно з аналогічним періодом торік (+51,2 млрд грн або 18,3%). По-третє, з минулого року поступово знижувались середньозважені процентні ставки за залученими вкладами населення, і протягом 10 місяців поточного року ця тенденція зберігалася – середньозважені ставки за гривневими депозитами скоротилися з 7,9 до 6,9%.
Водночас у порівнянні з минулим роком спостерігалася позитивна динаміка деяких основних чинників, які сприяли збільшенню гривневих вкладів:
Довідково. Учасниками Фонду гарантування вкладів є 70 банків України. Гарантії Фонду поширюються на вклади фізосіб (у т. ч. ФОП), відкриті на умовах договору банківського депозиту та поточного/карткового рахунку.
Щомісячна динаміка обсягів вкладів фізичних осіб у банках-учасниках Фонду доступна на сайті Фонду за посиланням: https://www.fg.gov.ua/articles/49469-suma-vkladiv-u-bankah---uchasnikah-fondu.html.
*Вклад – це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського рахунку, банківського вкладу (депозиту), включаючи нараховані відсотки на такі кошти (Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», далі - Закон). Зауважимо, поняття «вклад» в Законі відрізняється від його визначення в Законі України «Про банки та банківську діяльність».