«Уроки пам'яті – 2026»: на Закарпатті пройшла Літня школа для вчителів з Харківщини та Чернігівщини
Український інститут національної памʼяті спільно з програмою «Партнерство за сильну Україну» та у співпраці з Харківським національним університетом імені Каразіна організували та провели літню школу «Уроки памʼяті – 2026». Школа обʼєднала тридцять освітян – вчителів історії із закладів освіти Харківської та Чернігівської областей.
Протягом пʼяти днів – 15-19 червня 2026 року – говорили про опрацювання в освітньому просторі теми Війни за Незалежність України.
Під час інтерактивної роботи учасники й учасниці поглиблювали свої знання цієї теми та методик усноісторичного інтервʼювання, вдосконалювали вміння організовувати освітній процес, опановували практики підтримки ментального здоровʼя в умовах війни. Значну увагу приділили розвитку критичного мислення, когнітивній стійкості та опору російській пропаганді.
Ключовими темами Школи стали меморіалізація героїв і героїнь сучасної війни в закладах освіти, пошук нових форм і шляхів пам’ятання, залучення учнів до комеморативних практик.
«Меморіалізація – це дія. І це не лише встановлення пам’ятних знаків чи проведення тематичних заходів. Насамперед це створення можливостей для осмисленого діалогу про цінності, відповідальність і досвід. Важливо навчити учнів розуміти, чому ми зберігаємо пам’ять про військових і цивільних на цій війні, яке значення їхні історії мають для громади та країни сьогодні і в майбутньому», – пояснила підходи Українського інституту національної памʼяті координаторка і тренерка Літньої школи Ганна Байкєніч, начальниця відділу організації історичних досліджень та аналізу українського державотворення Управління наукового та інституційного забезпечення політики національної пам'яті.
У межах Школи було проведено понад 20 тренінгів, воркшопів, майстер-класів, близько 15 інтерактивних вправ і тематичних ігор, десятки годин дискусій та обговорень. Їх організували та провели представниці Українського інституту національної памʼяті, зокрема, начальниця Управління забезпечення реалізації політики національної пам'яті в регіонах та підвідомчих установ Олена Охрімчук; начальниця Другого міжрегіонального територіального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам'яті в регіонах та підвідомчих установ Марія Тахтаулова; головна спеціалістка сектору усної історії та збереження історичних свідчень Управління наукового та інституційного забезпечення політики національної пам'яті Тетяна Привалко, а також експерти й експертки з питань меморіалізації, медіаграмотності, психоемоційної стійкості – Гаяне Авакян, Олександр Голопотелюк, Олександра Мараховська.
В останній день роботи Школи учасники представили групові проєкти й практичні кейси із залучення учнів до комеморативних практик у закладах освіти. Український інститут національної памʼяті планує використати ці розробки вчителів у подальшій роботі. А освітяни своєю чергою планують застосувати отримані знання й нові методики в освітньому і суспільному просторі своїх громад.
«Мені дуже відгукнулося, що учасники Літньої школи сприйняли ідею, як використовувати проєкти Інституту для формування в учнів та учениць активної громадянської позиції та навичок її відстоювати. Адже в чутливих питаннях меморіалізації пошук компромісу та вміння налагоджувати суспільний діалог є надзвичайно важливим», – підсумувала Олена Охрімчук.