Уряд посилив контроль за коштами Європейського Союзу
6 вересня 2024 року Кабінет Міністрів ухвалив рішення «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 р. №1110 і від 3 лютого 2016 р. №43», що передбачає посилення співпраці органів влади України з інституціями ЄС у сфері захисту фінансових інтересів Європейського Союзу та уточнив повноваження Державної аудиторської служби України щодо нагляду та контролю за коштами макрофінансової допомоги, зокрема Ukraine Facility.
Голова Держаудитслужби Алла Басалаєва наголосила, що проєкт постанови був розроблений аудиторами разом із Міністерством фінансів на виконання міжнародних зобов’язань України, зокрема Угоди про Асоціацію та Рамкової Угоди між Україною та ЄС щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Євросоюзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility.
Також зазначена постанова дозволить частково виконати Реформу 5 «Удосконалення систем аудиту та фінансового контролю» Другого розділу «Управління державними фінансами» Плану України та частково імплементувати відповідні Директиви та Регламенти ЄС.
За словами Алли Басалаєвої, ухвалена постанова розширює функції Національного контактного пункту з організації взаємодії з Європейським управлінням з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF) до Служби координації боротьби з шахрайством (AFCOS) в Україні, як частини європейської системи контролю за коштами ЄС.
«AFCOS є основною складовою захисту фінансових інтересів ЄС в країнах Європейською Союзу та є обов’язковою для створення. Таким чином сьогодні зроблено вагомий крок у нашому евроінтеграційному процесі», – зазначила Алла Басалаєва.
Голова Держаудитслужби нагадала, що AFCOS в країнах ЄС поєднує в собі такий важливий функціонал, як координацію в межах країни всіх законодавчих, адміністративних і слідчих зобов’язання, та діяльність, пов’язану із захистом фінансових інтересів ЄС. Крім того, AFCOS дозволить забезпечити більш ефективну співпрацю з Європейським управлінням з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF).
Важливою є також превентивна функція AFCOS: лідерство у формулюванні, поширенні, координації та впровадженні національної стратегії боротьби з шахрайством, спрямованої на посилення захисту фінансових інтересів ЄС; виявлення можливих недоліків у національній системі управління фондами ЄС, у тому числі Ukraine Facility щодо підготовки до вступу в ЄС.
Алла Басалаєва додала, що разом із розбудовою AFCOS урядове рішення забезпечить створення дієвого механізму міжвідомчої взаємодії Держаудитслужби, як AFCOS, та органів державної влади, які залучені до системи захисту фінансових інтересів ЄС. В європейській практиці мережа таких органів називається AFCOS Network.
Таким чином урядове рішення значно підсилить контроль та нагляд за коштами, які передає ЄС Україні, і сприятиме запобіганню зловживанням та шахрайству.
«Сьогодні Україна потребує підтримки міжнародних партнерів – значна частина бюджету покривається європейськими коштами. Тому наше головне завдання – забезпечити ефективне та належне використання цих коштів, вільне від шахрайства корупції, конфліктів інтересів та порушень», – наголосила Алла Басалаєва.
Голова Держаудитслужби також підкреслила, що зміцнення фінансової стабільності України є важливим з огляду на виконання нашою країною зобов'язань перед ЄС на шляху до повноцінного членства в Європейському Союзі.
Зокрема, на 9 жовтня в Брюсселі за участю української делегації запланований черговий етап офіційного процесу скринінгу, під час якого Україна презентує звіт про стан відповідності законодавства України праву ЄС за 32 переговорним розділом «Фінансовий контроль».