Важливо забезпечувати баланс між свободою слова та вимогами закону щодо обмежень поширення інформації


Березень 29
09:05 2023

Через повномасштабне вторгнення російських загарбників в Україну загострилося, зокрема, питання щодо інформаційної безпеки та протидії дезінформації. У зв’язку з цим є потреба в більш чіткому законодавчому регулюванні питання, яке стосується відповідальності за поширення забороненої інформації, а також у забезпеченні сталої судової практики у цій сфері.

Про це розповів голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслав Кравченко під час круглого столу.

Доповідач нагадав, що у 2014 році, з початком збройної агресії рф, розд. І «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини КК України було доповнено статтею про перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань (ст. 114-1).

Після повномасштабного російського вторгнення виникла необхідність у жорсткішому реагуванні на небезпечні виклики, і законодавець оперативно доповнив КК України відповідними статтями, які передбачають відповідальність, зокрема, за несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану (ст. 114-2), колабораційну діяльність (ст. 111-1) та ін.

Голова ККС ВС нагадав, що ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Європейська конвенція з прав людини) гарантує кожному право на свободу вираження поглядів. Водночас здійснення цих свобод може підлягати певному обмеженню, в тому числі і в інтересах правосуддя. Важливо забезпечувати баланс між свободою слова та дотриманням вимог закону щодо певних обмежень, між відкритістю та дотриманням принципу «не нашкодь».

Так, однією із засад кримінального провадження є гласність і відкритість судового процесу. Кримінальне провадження в судах усіх інстанцій здійснюється відкрито. Суд може прийняти рішення про здійснення кримінального провадження у закритому судовому засіданні впродовж усього судового провадження або його окремої частини тільки в передбачених КПК України випадках.

Сьогодні перед суддями, які розглядають кримінальні провадження щодо ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, військових та воєнних злочинів, часто постає питання, як виписати вирок так, щоб, з одного боку, ухвалити обґрунтоване, мотивоване, законне та справедливе судове рішення, а з другого – забезпечити прозорість та доступність до правосуддя.

Учасники заходу також обговорили пропозиції щодо внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України стосовно вдосконалення відповідальності за поширення забороненої інформації.

Круглий стіл «Вдосконалення відповідальності за поширення забороненої інформації» організувала ГО «Платформа прав людини».

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Київ. Оперативна інформація щодо ворожої атаки у Солом'янському районі

Прочитайте повну статтю

Київщина: внаслідок нічної ворожої атаки постраждала дитина

Прочитайте повну статтю

Катерина Шевченко представила досягнення України у сфері судової співпраці та імплементації ста...

Прочитайте повну статтю

Катерина Шевченко: Україна укріплює партнерство з ЄС у сфері правосуддя та виконання рішень суд...

Прочитайте повну статтю

У Брюсселі завершилася зустріч Україна-ЄС в межах двостороннього скринінгу за переговорним Розд...

Прочитайте повну статтю

Ігор Клименко відвідав поліцейських та нацгвардійців на пекельних ділянках фронту Донеччини

Прочитайте повну статтю

Леонід Тимченко: МВС планує охопити південь України роботою Служби 112 до квітня 2025 року

Прочитайте повну статтю

У Брюсселі завершилась двостороння скринінгова зустріч Україна – ЄС, у якій брали участь предст...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь