Верховна Рада прийняла Закон, який удосконалює систему трансплантації
Законодавчі зміни, ухвалені парламентом в 2019 році за ініціативи Комітету з питань здоров’я нації, дали старт роботі вітчизняної трансплантології. Навіть під час війни наші медики щороку завдяки трансплантаціям рятують сотні життів українців. За цей час виникла необхідність внести деякі зміни до законодавчої бази, щоб продовжити розвиток цієї сфери.
Законопроект за реєстр. №9558 передбачає низку змін до Закону України "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині", спрямованих на удосконалення організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації. Зокрема він передбачає створення Національного трансплантологічного комітету, який розглядатиме випадки несприятливих реакцій при трансплантації, введення статусу екстреності трансплантації, що забезпечить потреби пацієнтів, яким потрібна термінова трансплантація, а також запроваджує трансплантацію за принципом «доміно» та уточнює умови родинного прижиттєвого донорства анатомічних матеріалів.
Важливо, що він забороняє вилучення органів для трансплантації у загиблих військових та в осіб, які загинули внаслідок війни. Зокрема чітко визначено заборону на вилучення анатомічних матеріалів у службовців військових формувань та правоохоронних органів, які загинули при виконанні ними своїх обов’язків на всій території України і у цивільних осіб, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України.
Наразі за даними офіційної статистики, лише в 2024 році проведено 516 трансплантацій органів та 404 пересадки стовбурових клітин. А загалом з 2019 року загалом проведено понад 1,5 тис. трансплантацій органів.
Ухвалені законодавчі зміни дозволять збільшити кількість проведених операцій та врятованих пацієнтів.