Віце-прем’єр-міністр Ольга Стефанішина здійснила робочу поїздку на Одещину
2-3 квітня 2022 року, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина відвідала з робочою поїздкою Одеську область.
Віце-прем’єр-міністр обговорила ситуацію в області з начальником обласної військової адміністрації Максимом Марченком, з командувачем Військово-Морських Сил Збройних Сил України Олексієм Неїжпапою, командувачем Південного управління ДПСУ генерал-майором Сергієм Мулом та керівництвом морських портів області. Також Ольга Стефанішина ознайомилася з роботою Гуманітарного штабу та хабу пакування гуманітарної допомоги.
Безпекова ситуація в області контрольована. Місцева влада разом із військовими вживає всіх необхідних заходів для захисту області та її забезпечення життєдіяльності.
Обговорюючи економічну ситуацію, керівництво області зазначило відсутність гострих проблем з постачанням продовольства, основна увага зараз – на відновленні економічної активності. Поступово перезапущено виробництва з переробки продукції, але не на повні потужності, зокрема через порушені ланцюги постачання та логістики. Малий та середній бізнес в Одесі функціонує. За словами посадових осіб, регіон готовий до весняно-польових робіт, а площу під посівну було навіть збільшено.
У Гуманітарному штабі Віце-прем’єр-міністр обговорила з його працівниками доставку та розподіл гуманітарної допомоги. Найбільша кількість допомоги надходить із хабів на території Румунії, туди також везуть вантажі з інших країн ЄС, зокрема Франції, Іспанії та Німеччини. Наразі питання логістики вирішені, проводиться систематизація процесу формування вантажів та вжито заходів для підвищення підзвітності та ефективності розподілу допомоги. Важливим напрямом роботи штабу є направлення гуманітарних вантажів (продовольства та інших необхідних речей) у сусідню Миколаївську область.
Найбільші морські торговельні порти були змушені зупинити свою роботу через блокування заходу та виходу в акваторію Чорного моря. Під час наради з керівництвом морських торговельних портів Одеської області Ольга Стфенішина обговорила кроки, необхідні для переорієнтації зовнішньоекономічної діяльності на діючі порти та сухопутні коридори, зокрема більш активне використання можливостей Дунайського судноплавства.
«Незважаючи на воєнний стан, для розвитку внутрішньо водних шляхів та річкового судноплавства України настає зоряний час. Триває робота над отриманням Україною статусу кандидата у члени в ЄС, що відкриє нам доступ до структурних фондів ЄС. Соціальна і фінансова стабільність, енергетична і логістична безпека будуть основними напрямками фінансування», – заявила Віце-прем’єр-міністр.
У цьому контексті було наголошено на необхідності розробки системних пропозицій щодо розвитку водних шляхів. «Підтримці річкового судноплавства буде приділено особливу увагу у діалозі з Єврокомісією», – зазначила Ольга Стефанішина.
Вона також подякувала керівництву торговельних портів за проактивну позицію та підтримку зусиль держави з подолання наслідків війни Росії, навіть у тих напрямах, які не пов’язані безпосередньо з роботою портів.
«Сьогодні у цих складних обставинах надзвичайно важливою є наша єдність. В Одеській області я бачу це об’єднання та мобілізацію для вирішення проблем, які стоять перед областю та країною у цілому», – зазначила Ольга Стефанішина.
Щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб, керівництво області поінформувало, що був проведений аудит у всіх районах та визначено місця для поселення громадян з інших областей, передусім Херсонської та Миколаївської. Наразі в Ізмаїльський та Болгарський райони переїхало близько 40 тисяч осіб.
Кількість людей, які виїхали з Одеси та області, становить близько 200 тис. осіб. Більшість виїхало в перші тижні війни, наразі ситуація стабілізується. Як поінформували в Прикордонній службі, сьогодні черги з обох сторін кордону відсутні, пункти пропуску працюють у посиленому режимі відповідно до штату воєнного часу. Всі пункти пропуску та контролю через державний кордон з Молдовою на дільниці так званого Придністров’я закриті.