Як підвищити доброчесність політичних партій: 10 порад від НАЗК
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) підготувало методичну розробку «Як підвищити доброчесність політпартій: 10 порад від НАЗК». Вона узагальнена на основі аналізу найтиповіших порушень, які допускають політичні партії під час свої роботи та звітування.
«Її основна мета – це запобігти порушенням у діяльності політпартій. Ми систематизували й уніфікували ситуації, які виникали в різних політпартіях ще до війни та вже під час воєнного стану, аби надалі вони уникали використання таких недоброчесних схем. Тим паче уже 26 грудня набуде чинності закон про відновлення обов’язкового звітування політпартій і кожна партія має прозвітувати про витрачені кошти, зокрема державного фінансування перед НАЗК і суспільством за три роки», – зазначила керівниця Департаменту запобігання політичній корупції Ганна Чорнуцька.
НАЗК детально описало типові ознаки схем, які використовують політичні партії та наслідки. Поміж таких типових порушень:
Серед наслідків цих типових ситуацій не лише репутаційні втрати для політичних сил, а й зупинення/припинення державного фінансування для парламентських політпартій. У разі подання неповної інформації для політичної партії настає ще й адміністративна відповідальність, а за недостовірну інформацію кримінальна відповідальність. Також передбачена кримінальна відповідальність для внескодавців.
Методична розробка «Як підвищити доброчесність політпартій: 10 порад від НАЗК» доступна за посиланням.
Нагадаємо, 10 жовтня НАЗК відновило доступ до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (далі — Реєстр POLITDATA) з урахуванням вимог до захисту персональних даних.
26 грудня 2023 року набуде чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії, удосконалення механізмів державного фінансування та державного контролю за діяльністю політичних партій» (№3337). Він повертає обов’язок всіх політичних партій звітувати про свої фінанси та майно, а також функції НАЗК щодо перевірок цих звітів.