Як захистити права дитини, коли батьки нею маніпулюють?


Червень 11
12:14 2024

Поки батьки вирішують особисті спори, права дитини порушуються і вона стає механізмом для вирішення конфліктів між дорослими. Як наслідок – дитина потерпає від психологічного і фізичного насилля. Як захистити права дитини, коли законні представники не діють в її інтересах?

Це та інші питання порушувались під час круглого столу на тему «Захист прав дитини в сімейних спорах: спірні питання та перспективи вдосконалення», організованого комітетами НААУ з питань захисту прав людини та з питань сімейного права.

Під час дискусії адвокати намагались чітко окреслити наявні проблеми захисту прав дитини в сімейних спорах, а також надати практичні поради щодо реалізації прав дитини та захисту від органів опіки та піклування, психолога, соціального працівника, коли самі ж батьки та законні представники не діють в інтересах дитини.

Так, відповідно до статті 10 Закону «Про охорону дитинства» кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність і захист гідності. Дисципліна і порядок у сім'ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

Ст. 150 Сімейного кодексу врегульовує питання обов’язків батьків щодо виховання та розвитку дитини, проте трапляються випадки, коли законні представники дитини не діють в її інтересах, маніпулюють і порушують її права із корисливих цілей, а сама дитина не здатна здійснити самозахист. При цьому варто усвідомлювати, що це проблемне питання, адже вік дитини безпосередньо впливає на належну реалізацію своїх прав на правову допомогу та низки інших прав, що гарантовані Сімейним кодексом України.

Голова Секції з питань захисту прав дитини Тетяна Гнатюк наголосила, що дитина не здатна здійснити самозахист своїх прав і тому обов’язок дорослих – забезпечити найкращі умови для її безпеки і здорового розвитку.

Голова Комітету з питань захисту прав людини Ганна Колесник додала, що відповідальність в певній частині виховання дитини має лягати на дитячі садки, школи, мають запроваджуватися предмети, проводитися виховні роботи в ігровій формі, де будуть обговорюватися межі дозволеного для дітей, наприклад, що бити інших – це насилля і за це існує відповідальність.

Член Ради Комітету з питань сімейного права Ольга Семенюк наголосила, що природа найкращих інтересів для дитини – спільна домовленість між батьками, а будь-які вжиті заходи не мають шкодити благополуччю і розвитку дитини. «Фактор безпеки є однією із складових інтересів дитини. Загалом саме збереження та забезпечення близьких контактів з родиною та соціокультурним оточенням більшою мірою впливає на добробут дитини», - вважає адвокат.

Член Ради Комітету питань сімейного права Ольга Філатова переконана, що при врахуванні думки дитини варто звертати увагу не тільки на вік, а й на психо-емоційний стан та його стабільність. Також важливо врахувати думку дитини без порушень інтересів і без впливу батьків з обох сторін. Даний процес має бути проведений в комфортних умовах для дитини та за участі психолога.

Начальник Служби у справах дітей та сім’ї Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) Ірина Антошко запевнила, що органи опіки та піклування проводять свою діяльність з соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, тобто в умовах, які негативно впливають на життя дитини, в тому числі у сімейних правовідносинах.

Член Секції захисту прав дитини Мирослава Сорока додала, що залучення органів опіки та піклування, психолога, соціального працівника є суттєвим в роботі з дитиною, комунікації з нею та вирішенні питань. «Важливо проводити бесіди з батьками для покращення ситуації та знаходження оптимального вирішення конфліктних питань і головне без шкоди для самої дитини і її умов життєдіяльності», - підсумувала адвокат.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Чемпіонат України з ловлі хижої риби спінінгом з човна: захоплюючі змагання та вражаючі результ...

Прочитайте повну статтю

На Волині експосадовця управління ДАБІ засуджено до 5 років позбавлення волі за хабарництво

Прочитайте повну статтю

Воєнні злочини росії та втрати українського спорту – Олексій Хоменко розповів про притягнення п...

Прочитайте повну статтю

АРМА забезпечило надходження чергового траншу у 77 млн грн до державного бюджету від управителя...

Прочитайте повну статтю

Працівники АРМА отримали відомчі відзнаки до Дня державного службовця України

Прочитайте повну статтю

Україна підписала Угоду з ЄС щодо залучення 27 млрд євро в рамках Ukraine Facility протягом 202...

Прочитайте повну статтю

Заборонено діяльність політичної партії «НАШ КРАЙ»

Прочитайте повну статтю

Уряд Німеччини передав 41 вантажівку для Державної прикордонної служби

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь