Стан функціонування систем централізованого сповіщення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій обговорено на засіданні МДО «За техногенну та екологічну безпеку в паливно-енергетичному комплексі, залізничному і трубопровідному транспорті України»
8 лютого відбулося засідання Міжфракційного депутатського об’єднання «За техногенну та екологічну безпеку в паливно-енергетичному комплексі, залізничному і трубопровідному транспорті України», на якому були розглянуті питання дотримання вимог чинного законодавства у сфері техногенної безпеки і, зокрема, в частині забезпечення належного функціонування автоматизованих систем централізованого сповіщення про загрозу виникнення або про виникнення надзвичайних ситуацій.
Голова Міжфракційного депутатського об’єднання, народний депутат Сергій Шахов, відкриваючи засідання, зазначив, що на сьогоднішній день ситуація в державі напружена, всі говорять про війну, але до війни ніхто не готовий. Зокрема, йдеться про стан бомбосховищ, систем раннього виявлення небезпечних ситуацій і централізованого автоматизованого оповіщення.
«Як показує практика, люди не володіють інформацією про порядок дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, про комплекс організаційних заходів, евакуацію, правила поводження у зоні ураження тощо. Водночас, населення звикло отримувати необхідну інформацію із сучасних джерел, а все, що зараз може запропонувати держава у сфері цивільного захисту у частині оповіщення це - сирени радянських часів», - підкреслив Сергій Шахов. Він наголосив на необхідності приведення системи оповіщення на усіх рівнях у відповідність до вимог часу і чинного законодавства.
За словами народного депутата, при МДО створено міжвідомчу робочу групу з питань здійснення контролю за станом готовності загальнодержавних, територіальних, місцевих автоматизованих систем централізованого сповіщення.
«Група стане інструментом, який сприятиме якісному і оперативному пошуку рішень, вирішенню проблем з метою покращення стану техногенної безпеки та цивільного захисту», - сказав голова МДО і підкреслив, що «робоча група буде працювати до повного приведення системи оповіщення у відповідність до вимог сьогодення та чинного законодавства України».
Про стан Загальнодержавної автоматизованої системи централізованого оповіщення (ЗАСЦО) і виконання плану реалізації Концепції розвитку та технічної модернізації систем централізованого сповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій учасників засідання поінформували представники Державної служби з питань надзвичайних ситуацій.
За інформацією ДСНС, роботу над приведенням у належний стан систем централізованого оповіщення було розпочато у 2017 році. Зокрема, було прийнято Концепцію, згідно з якою, планується модернізувати існуючу систему, а не будувати нову. Однак, фінансування на реалізацію запланованих заходів було виділено лише у бюджеті на 2021 рік.
Наразі розроблено дослідний зразок територіальної системи оповіщення, затверджено необхідні нормативні акти та технічна документація для проведення модернізації загальнодержавної системи централізованого оповіщення.
На 2022 рік заплановано проведення тестової експлуатації дослідного зразка територіальної системи оповіщення у Львівській, Харківській, Київській областях та місті Києві, а також навчально-методичні збори з фахівцями зв’язку і оповіщення обласних державних адміністрацій. Виділення коштів на проведення цих заходів, за словами представників ДСНС, вже погоджено.
Про стан функціонування та реконструкції територіальних автоматизованих систем централізованого оповіщення (ТАСЦО) поінформували представники виконавчої влади міста Києва та ряду областей.
Зокрема, представник Київської міської державної адміністрації повідомив, що було ухвалено рішення про необхідність побудови нової системи ТАСЦО Києва в рамках модернізації. За його словами, минулого року було розроблено і погоджено проектно-кошторисну документацію, а на поточний рік виділено кошти для початку будівництва системи. Загальна вартість системи оцінюється в 300 млн грн.
Щодо стану функціонування та реконструкції місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення (МАСЦО) йшлося у виступах представників обласних центрів.
Учасники засідання відзначали, що системи оповіщення застаріли на всіх рівнях і потребують оновлення. Головною проблемою у процесі приведення цих систем до належного стану є недостатнє фінансування. За словами представників виконавчої влади, за умови виділення необхідних коштів, системи оповіщення можуть бути модернізовані протягом двох-трьох років.
Представники ДСНС заявили про готовність всіляко допомагати і проводити роз’яснювальну роботу в регіонах, однак підкреслили, що остаточне рішення про те, якою має бути система оповіщення, має прийматися на рівні областей.
Під час засідання була висловлена пропозицію розглянути можливість оповіщення населення про загрозу або настання надзвичайної ситуації шляхом розсилання мобільними операторами смс-повідомлень.
Як повідомив Сергій Шахов, протокол із підсумками сьогоднішнього засідання буде направлений Президентові України, Раді національної безпеки і оборони, Кабінету Міністрів, Державній комісії з питань техногенної та екологічної безпеки.