Захист прав вразливих категорій осіб: комплексна підтримка на місцях
16 грудня відбувся Форум «Право та справедливість: посилення взаємодії в умовах війни». На третій дискусійній панелі «Захист прав вразливих категорій осіб: комплексна підтримка на місцях» учасники заходу обговорили проблемні питання доступу до правничої допомоги вразливих груп населення в умовах війни, важливі соціальні проєкти та приклади успішної взаємодії державних інституцій, органів місцевого самоврядування, міжнародних організацій та громадського сектору у сфері забезпечення прав громадян.
Серед спікерів заходу — Катерина Левченко, Урядова Уповноважена з питань гендерної політики в Україні; Альона Шкрум, перший заступник міністра розвитку громад та територій України; Василь Луцик, голова Національної соціальної сервісної служби України; Павло Наливайко, директор Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги; Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини та Людмила Сугак, заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції.
Урядова Уповноважена з питань гендерної політики в Україні Катерина Левченко поділилася кращими практиками взаємодії уряду України з міжнародними організаціями, державними інституціями та органами місцевого самоврядування задля надання допомоги вразливим категоріям населення, які реалізуються на національному рівні та у громадах. А саме про функціонування 12 центрів допомоги врятованим, перші з яких були створені у 2022 році Урядом України у партнерстві з UNFPA за ініціативи Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної. У цих центрах внутрішньо переміщені особи, люди, які виїхали із зони бойових дій чи окупованих територій, місцеві мешканці, всі, хто цього потребує можуть отримати комплексну соціально-психологічну підтримку в одному місці. Про платформу допомоги врятованим, де зібрана інформація про різні безоплатні сервіси і можливості. Щорічно до 120 тис. громадян отримують з допомогою цієї платформи потрібну інформацію, у тому числі українці за кордоном. Та про проєкт надання невідкладних проміжних репарацій постраждалим від СНПК. Станом на 12 грудня 2024 року загальна кількість звернень до цього проєкту склала 607 цивільних осіб, 359 з яких вже отримали допомогу.
Перша заступниця міністра розвитку громад та територій України Альона Шкрум розповіла, зокрема, про проєкти із залучення міжнародної підтримки і налагодження партнерства між конкретними країнами і конкретними регіонами. Так, Франція допомагає з відновленням житла, шкіл, дитсадків в Чернігівській області та навчає роботі з вразливими категоріями громадян. Данія підтримує Миколаївську область, Італія підтримуватиме Одеську. За результатами підписаних меморандумів мери європейських міст приїжджають в Україну, знайомляться з мерами українських міст, налагоджують персональні контакти. І спільні проєкти, що виникають завдяки таким зв’язкам, за словами Альони Шкрум, працюють ефективніше, ніж найкращі державні стратегії, програми та заходи, і є справжнім прикладом євроінтеграції. Також вона розповіла про роботу пліч-о-пліч громад з різних куточків України — коли мешканці однієї постраждалої від війни громади знають, що їм допомагає з невеликими проєктами з відновлення інша громада — і це об’єднує країну.
Голова Національної соціальної сервісної служби України Василь Луцик поділився викликами, з якими стикається служба при захисті прав вразливих категорій населення в умовах воєнного стану. Йшлося про захист прав дітей, які евакуйовані за кордон і перебувають в інтернатах, або евакуювалися з батьками і були вилучені соцслужбами. Він також порушив тему дотримання прав людей, евакуйованих з небезпечних територій і, зокрема, перебувають в геріатричних пансіонатах та психоневрологічних інтернатах. Також Василь Луцик зазначив, що нині кожен громадянин України потребує ментальної підтримки, тому цьогоріч відкрито понад 180 центрів життєстійкості на рівні громад. У таких центрах кожен мешканець громади може отримати необхідну психологічну підтримку, а за потреби перенаправлення за отриманням соціальної чи юридичної допомоги.
Директор Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги Павло Наливайко розповів про роботу системи БПД на територіях, які наближені до зони бойових дій та виклики, з якими стикаються юристи та адвокати, що співпрацюють з системою, надаючи правові послуги громадянам. Також він окреслив, як система взаємодіє з органами місцевого самоврядування та покращує доступність правничих послуг для громадян.
«Раніше людині, щоб отримати безоплатну вторинну правничу допомогу, потрібно було приносити паперові документи в бюро. Зараз, завдяки державній політиці щодо цифровізації, ми спростили цей процес. Тепер ці документи можуть бути згенеровані в застосунку Дія», — розповів Павло Наливайко.
Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко розповів про те, яким категоріям людей і з яких питань допомагає його організація, навів приклади такої допомоги. Однією з особливостей роботи організації є не лише надання правничої допомоги і пошук, аналіз інформації щодо порушень прав людини, а й вирішення системних проблем. Також він зауважив, що має бути комплексний підхід на різних рівнях до надання правничої допомоги і органи місцевого самоврядування мають бути включені в цей процес.
На завершення Форуму Людмила Сугак зазначила, що всі питання, які порушували учасники заходу не лише відповідають запиту суспільства, а й лежать в площині відносин України з Європейським Союзом, зокрема є складовою переговорного процесу про вступ України до ЄС. Вона розповіла, що вже у січні цього року Україна отримає скринінговий звіт за результатами переговорів в межах першого кластеру, який чітко покаже зобов’язання перед партнерами. Також вона відзначила, що Міністерство юстиції під час координації двосторонніх зустрічей Україна ЄС працювало в тісній співпраці з міжнародними партнерами, громадськими організаціями та експертним середовищем, до роботи було залучено більше 50 органів державної влади та більше 25 організацій громадянського суспільства.
Фотоматеріали за посиланням: https://minjust.gov.ua/galleries/forum-pravo-ta-spravedlivist-posilennya-vzaemodii-v-umovah-viyni-kiiv-16-grudnya-2024-roku