Сенсація

Бюджет на освіту-2022 або зміна правил гри під час гри


Грудень 09
11:08 2021

Автор: Cергій Яцковський, експерт з місцевого самоврядування Проєкту DECIDE

Минулого тижня Верховна Рада України прийняла Державний бюджет України на 2022 рік. Як завжди, документ викликає цікавість з огляду на його визначну роль у житті держави – адже нам по цьому бюджету жити і працювати.

Давайте уважно вивчимо, що 2022 рік обіцяє освіті.

У Державному бюджеті на 2022 рік Міністерству освіти і науки України передбачено видатки обсягом 153,7 млрд грн.

На субвенції для розвитку освіти передбачено 112,9 млрд грн (103,7 млрд грн у 2021-му).

У 2022 році буде виділено такі субвенції:

Зрозуміло, що на освітню субвенцію спрямовано найбільшу питому вагу видатків, проте між першим та другим читанням видатки на освітню субвенцію зменшились більше, ніж на 300 млн грн. Коригування РНК в бюджеті 2022 року застосовано для 744 бюджетів! Слід зауважити, що застосування МОН нових коефіцієнтів щільності та відсотків сільського населення (в 2022 році в таблиці 15 груп) призвело до того, що в значної частини територіальних громад зменшився розмір субвенції. Але дивує, що ці ж розрахунки призвели до того, що субвенція зросла (до другого читання), при цьому найбільше зростання відбулось для міст обласного значення.

Так, до прикладу, в Хмельницькій області субвенція збільшилась для Хмельницької міської ТГ на 15 млн грн, Кам’янець-Подільської міської ТГ – на 6,7 млн грн, Старокостянтинівської міської ТГ – на 4,4 млн грн, Шепетівської міської ТГ – на 1,7 млн грн. Це – міста обласного значення з мінімальною кількістю сільського населення, але великою щільністю проживання. Водночас для Дунаєвецької, Полонської, Городоцької, Чемеровецької, Красилівської громад субвенція після другого читання зменшилась на суму від 9 до 4 млн грн. Ці громади є колишніми райцентрами з великою територією, де 50% – це сільське населення, але щільність його незначна.

Загалом лідерами із збільшення розмірів освітньої субвенції стали міські ради і насамперед міста обласного значення, що не мають сільського населення із високою щільністю проживання (завантажити файл).

Громади, в яких цей ресурс суттєво зменшився, – це міські та селищні територіальні громади. Зазвичай це колишні райцентри із значною площею та низькою щільністю проживання (завантажити файл).

У своєму листі на обласні державні адміністрації МОН зазначило: «Формування обсягу освітньої субвенції для місцевих бюджетів на 2022 рік здійснено відповідно до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, затвердженої постановою КМУ від 27 грудня 2017 року № 1088 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами» (із змінами), з урахуванням здійсненого перегляду значень коефіцієнтів приведення, включаючи коефіцієнти приведення розрахункової наповнюваності класів».

Слід зазначити, що відповідно до пункту 8 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затверджених постановою КМУ від 14.01.2015 № 6 (із змінами),  «Засновники самостійно здійснюють розподіл освітньої субвенції (включаючи залишки субвенції минулих років) між відповідними закладами та установами освіти для забезпечення в повному обсязі обов’язкових виплат на оплату праці з нарахуваннями педагогічним працівникам».

А чи добре змінювати правила під час гри? Думаю, відповідь почуємо від громад! Адже оптимізувати заклади в 2022 році теж буде неможливо. Нагадаю, що ст. 32 ЗУ «Про повну загальну середню освіту» зобов’язує територіальні громади за 1 РІК до початку оптимізації розпочати громадські обговорення проєкту рішення ради. Тож знову в бюджетах на освіту 90% це буде зарплата, ще 7-8 % – енергоносії і лише 2-3% будуть спрямовані на бюджети розвитку.

Завантажити файл «Обсяг освітньої субвенції на 2022 рік»

Завантажити розрахунки

Поділитися
Напишіть коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.
Обов'язкові поля позначені*

Популярні категорії

Останні новини

Катерина Павліченко взяла участь у форумі «Протидія дискримінації та злочинам на ґрунті ненавис...

Прочитайте повну статтю

Троє загиблих і семеро поранених за добу – наслідки російських ударів по мирних жителях Донеччи...

Прочитайте повну статтю

Внаслідок обстрілів Харківщини є загиблі та поранені

Прочитайте повну статтю

Полювання на осіннього красеня: спінінгова риболовля на головня

Прочитайте повну статтю

Про перешкоди на шляху передачі меліоративних систем організаціям водокористувачів

Прочитайте повну статтю

Компенсація за знищену нерухомість: процедуру поновлення розгляду заяв уточнять

Прочитайте повну статтю

Круглий стіл» у Вінниці

Прочитайте повну статтю

Про результати роботи «гарячої лінії» Міграційної служби Житомирської області за 9 місяців 2024...

Прочитайте повну статтю
Ми використовуємо cookies
Погоджуюсь